Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Sumienie w cenie

piątek, 18 lipca 2014 15:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W diecezji radomskiej zbierane są podpisy w sprawie projektu "Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta". Zachęca do tego Duszpasterstwo Rodzin, a wcześniej uczyniła to Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Czas zamknięcia zbiórki podpisów pod projektem upływa 30 lipca 2014 roku.

Akcja ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce, gdzie wiele grup społecznych w imię źle pojętego pluralizmu i rozdziału Kościoła od Państwa, odmawia ludziom wyznającym wartości chrześcijańskie gwarantowanej im przez prawo naturalne i Konstytucję RP wolności sumienia. Organizatorzy zbiórki apelują, by tak ważna sprawa jak budzenie świadomości pacjentów i lekarzy przeszła bez echa. - W imieniu Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej zwracam się z prośbą o poparcie i zorganizowanie zbierania podpisów pod projektem "Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta". Sprawa jest pilna, gdyż projekt trzeba złożyć w Sejmie do 30 lipca 2014 r. Proszę o przesłanie wypełnionych formularzy do Kurii Diecezji Radomskiej do 22 lipca 2014 roku - zachęca ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w swoim apelu podkreśliła, że inicjatywa w sposób stanowczy i jednoznaczny ma zapobiec na przyszłość agresywnym działaniom grup ideologicznych i mediów, które publicznie odmawiają powszechnych praw człowieka wpisanych w jego naturę. Próbą takiego przeciwdziałania jest obywatelski projekt ustawodawczy określany w skrócie jako „klauzula sumienia pacjenta”. Powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne. Wielu pacjentów wprost wyraża potrzebę posiadania informacji o tym, jakie standardy moralne stosuje dana placówka medyczna.
- Pacjent ma prawo wiedzieć, czy szpital, któremu powierza swe zdrowie i życie, hołduje zasadom moralnym odpowiadającym samemu pacjentowi. Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadających im standardów moralnych - czytamy w apelu.