Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: dzisiaj Polska potrzebuje jedności

poniedziałek, 30 marca 2020 13:48 / Autor: Radosław Mizera
foto: ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera

Dzisiaj Polska potrzebuje jedności – powiedział biskup Henryk Tomasik w przededniu 15. rocznicy odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II. Z kolei ks. Dariusz Olender, proboszcz jedynej parafii w diecezji radomskiej, której patronem jest św. Jan Paweł II dodał, że dzisiaj trzeba przywołać słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Biskup Henryk Tomasik w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że śmierć św. Jana Pawła II przeżywaliśmy jako wielką stratę. Mówił, że był to wielki pontyfikat wymiarze teologicznym i duszpasterskim. Dodał, że „ten pontyfikat odegrał bardzo ważną rolę w historii Kościoła Powszechnego, jak również w naszym kraju”.

- Patrzymy na odejście papieża-Polaka w kategoriach wiary, że wypełnił swoją misję, że świat otrzymał świętego. Święty Jan Paweł II zawsze nas jednoczył. Tak było w momencie wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czy w dniach jego choroby. Tak bardzo dzisiaj potrzebujemy jedności również w czasie pandemii. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy służą naszemu społeczeństwu. Mam tu na myśli ratowników medycznych, lekarzy czy pielęgniarki, salowe czy pracowników laboratoriów – powiedział ksiądz biskup Tomasik.

Ks. Dariusz Olender jest proboszczem jedynej parafii w diecezji radomskiej, której patronem jest św. Jan Paweł II. - Kolejną rocznicę śmierci naszego patrona przychodzi nam przeżywać w trudnych i wymagających czasach. Musimy walczyć z epidemią. Nasza świątynia jest codziennie otwarta od 8.00 do 18.00. Jest czas na indywidualna adorację przed Najświętszym Sakramentem. W najbliższy czwartek wystawimy relikwie św. Jana Pawła II. Każdy będzie mógł wejść do kościoła i wszystkie swoje troski zawierzyć orędownictwu naszego patrona. Msza święta tego dnia o godzinie 18.00 będzie transmitowana w internecie. Będziemy prosić Boga o oddalenie tej pandemii. Z kolei po modlitwie Apelu Jasnogórskiego odśpiewany Barkę i odbędzie się błogosławieństwo relikwiami Jana Pawła II. Żyjemy nadzieją i ufnością, że jego wstawiennictwo pomoże nam wszystkim. Dzisiaj przywołujemy słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku – powiedział ks. Dariusz Olender.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie w Skarżysku - Kamiennej i Radomiu.

Św. Jan Paweł II jest patronem parafii na Sadkowie w Radomiu. Przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Młyńskiej w Radomiu oraz przed radomską katedrą przy ul. Sienkiewicza zobaczyć można pomniki Jana Pawła II. Jedna z radomskich ulic na os. Ustronie nazwana jest imieniem Jana Pawła II. Właśnie tam w dniu śmierci Ojca Świętego oraz w kolejne rocznice zapalane były znicze na znak pamięci o wielkim Polaku.

Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Na kanonizację papieża Polaka nie trzeba było długo czekać. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.

Zapraszamy do nas: