Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Parafie to nie księża - parafie to wierni! Trudna sytuacja instytucji i parafii diecezji radomskiej

piątek, 03 kwietnia 2020 09:32 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W związku z panującą epidemią koronawirusa, radomskie parafie i instytucje kościelne stanęły przed ogromnym wyzwaniem finansowym. - Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak kosztowne jest chociażby utrzymanie cmentarza. Ludzie nieżyczliwi, na słowo "parafia" natychmiast kojarzą księdza - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik i prosi o szersze spojrzenie na wspólnotę.

Obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na funkcjonowanie Kościoła w wielu aspektach. Najbardziej widocznym skutkiem koronawirusa są puste kościoły. To dzieje się dla zdrowia i bezpieczeństwa parafian dlatego tym, którzy zostają w domu w duchowej łączności należy się pochwała za odpowiedzialne podejście do epidemii. Jednak puste kościoły odbijają się również na finansach poszczególnych parafii i instytucji diecezjalnych. 

- Ludzie nieżyczliwi, na słowo "parafia" od razu kojarzą księdza. A przecież nasze parafie to także ludzie świeccy, którzy mają dzieci, rodziny. To kwestie remontów, troska o cmentarze, a nie wszyscy wiedzą, jak bardzo kosztowna jest opieka nad cmentarzami. To niestety stawia przed naszymi duszpasterzami trudne sytuacje - mówił w audycji "Kwadrans dla Pasterza" w Radiu Plus Radom ks. bp Henryk Tomasik: 

 

Jednocześnie Pasterz diecezji radomskiej dziękuje osobom, które rozumieją sytuacje parafii: 

 

Może zatem warto dowiedzieć się w swojej parafii, czy wspólnota nie potrzebuje wsparcia duchowego, fizycznego bądź materialnego.

Zapraszamy do nas: