Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Inna Niedziela Palmowa

niedziela, 05 kwietnia 2020 07:04 / Autor: Monika Nowakowska
foto:MKaczor/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. W liturgii  wspominamy dziś uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. To dzień, który rozpoczyna też Wielki Tydzień - wyjątkowy czas w roku liturgicznym..

Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści. Lud wyszedł Mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki. Ludzie wykrzykiwali: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!

Tak, jak przed wiekami, tak i dziś na znak uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, w kościołach odbywa się święcenie palm. W tym roku jednak ze względu na pandemię koronawirusa, wierni nie udadzą się kościołów i nie poświęcą palm wielkanocnych. Udział w nabożeństwie będzie możliwy jedynie dzięki środkom masowego przekazu. O symbolice i znaczeniu palmy mówi ks. Grzegorz Tęcza:

W Niedzielę Palmową podczas liturgii będzie czytany opis Męki Pańskiej według relacji Mateusza. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. - Służy on pochyleniu się nad najważniejszymi aspektami naszego zbawienia - mówi biskup radomski Henryk Tomasik:

Wielki Czwartek w katedrze biskup diecezjalny będzie przewodniczył Mszy Krzyżma z udziałem najbliższych współpracowników. W tym roku ze względu na stan epidemii, biskup radomski zaprasza wszystkich księży do duchowej łączności na modlitwie w swoich kościołach.

Liturgia Wielkiego Piątku jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez cierpiącego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W Wielką Sobotę Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej na cały okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu obchodzona będzie uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Zapraszamy do nas: