Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 31 maj 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: nasze świątynie są puste, ale w domach jest modlitwa

czwartek, 09 kwietnia 2020 18:49 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nasze świątynie są puste, ale w domach jest modlitwa - powiedział biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. W koncelebrze uczestniczył m.in. biskup-senior Adam Odzimek i ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

- Eucharystia buduje Kościół. Modlimy się w intencji rodzin. Nasze świątynie są puste, ale w domach jest modlitwa. Dzisiaj modlimy się, aby Eucharystia jeszcze bardziej jednoczyła nasze rodziny – mówił biskup Henryk Tomasik.

Dalej mówił, że dzisiaj czynimy z domu Kościół. - Uczestniczymy we mszy świętej poprzez transmisję. Tęsknimy za obecnością w kościele. Duszpasterze tęsknią za swoimi wiernymi. Tęsknimy za tym, by tak wielkie święte przeżywać we wspólnocie. Modlimy się, by to bolesne doświadczenie jeszcze bardziej zjednoczyło nas z Bogiem, aby rodzina była prawdziwą wspólnotą – powiedział ksiądz biskup.

Bp Tomasik mówił dalej, że dzisiaj chcemy uświadomić jeszcze bardziej znaczenie duchowej Komunii Świętej. - To szczególna relacja ludzkiej duszy do Chrystusa. Potrzebny jest tutaj akt wiary, miłości i pragnienie osobistego spotkania z Bogiem. Ważna jest praktyka Komunii Duchowej, by trwać. Eucharystia to wielkie dziękczynienie – zauważył biskup radomski.

Na koniec apelował o troskę dobro wspólne, solidarność międzyludzką, wzajemny szacunek i ostrożność formułowania sądów o innych osobach. Mówił, że te cechy pomagają w budowaniu każdej wspólnoty.

Z racji tego, że we mszy świętej nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących posługę przy mszy) w tym roku nie było obrzędu obmycia nóg oraz przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.

Homilia Biskupa Henryka Tomasika:

Na koniec mszy świętej życzenia złożyły siostry zakonne:

Transmisję z Mszy Wieczerzy Pańskiej przeprowadziło Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: