Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Co dalej z katechezą przedślubną dla narzeczonych?

piątek, 17 kwietnia 2020 14:40 / Autor: Radosław Mizera
foto: Takmeomeo/pixabay
Radosław Mizera

Narzeczeni, którzy nie zdążyli wziąć udział w katechizacji przedmałżeńskiej z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, powinni zgłosić się do swojej parafii celem odbycia takiego przygotowania - informuje Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej. Prawdopodobnie w czerwcu zostanie wznowiona katechizacja przedmałżeńska, która obejmuje 10 spotkań.

Duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk wyjaśnił, że z powodu koronawirusa zawieszona została edycja spotkań z narzeczonymi w dekanatach w ramach bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

- Zmuszeni byliśmy odwołać terminy spotkań dla osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Ponadto otrzymujemy wiele informacji od narzeczonych, którzy przekładają termin swojego ślubu na późniejszy czas. Osoby, które nie wzięły udziału w odwołanych zajęciach, powinny zgłosić się do swojej parafii. Tam ksiądz indywidualnie przygotuje narzeczonych do zawarcia związku – powiedział ks. Adamczyk.

Ponadto z powodu epidemii koronawirusa możliwe jest zawieranie związku małżeńskiego w inny dzień niż sobota. – Jeśli ktoś planuje wziąć ślub w inny dzień niż sobota, powinien w przypadku planowanej uroczystości np. w piątek, poprosić księdza biskupa o dyspensę od pokarmów mięsnych. W obecnej sytuacji duszpasterze nie powinni też robić problemów, aby błogosławić małżeństwa w inne dni niż soboty – powiedział ks. Adamczyk.

Duszpasterstwo Rodzin przygotowuje się też do rozpoczęcia katechizacji przedmałżeńskiej. - Obserwujemy powolne łagodzenie obostrzeń sanitarnych. Termin czerwcowy wydaje się realny na rozpoczęcie takich przygotowań – stwierdził ks. Adamczyk.

Ks. Sławomir Adamczyk przypomniał również, że wciąż działa Poradnia Domowe Ognisko w Radomiu, ale tylko na zasadzie rozmów telefonicznych. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15.00 do 19.00. Dzownić można pod numer telefonu (0-48) 383 66 52. Porad udzielają: duszpasterz rodzin (poniedziałek), psycholog (wtorek), prawnik (środa), doradca życia rodzinnego (czwartek) i pedagog (piątek).

Przypomnijmy, od 2017 roku w Diecezji Radomskiej realizowana jest pogłębiona forma przygotowania narzeczonych do Sakramentu Małżeństwa. Program przygotowania „Droga do szczęśliwego małżeństwa” obejmuje 10 spotkań z narzeczonymi. Spotkania z narzeczonymi odbywają się w każdym dekanacie, w wyznaczonej parafii. Narzeczeni, w trosce o przyszłość własnego małżeństwa, włączają się w katechezy przedmałżeńskie i uczestniczą w spotkaniach w parafialnej poradni rodzinnej.

Zapraszamy do nas: