Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Jutro Niedziela Dobrego Pasterza. Modlimy się w intencji powołań

sobota, 02 maj 2020 18:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

To będzie nietypowa niedziela powołaniowa w diecezji radomskiej. Zwykle alumni seminarium duchownego w Radomiu, udawali się do parafii. W tym roku, z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej, klerycy zostali w swoich domach a tym samym w IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, 3 maja będą się modlili w swoich rodzinnych parafiach.

- W tym roku nasi alumni mieli udać się do dekanatu opoczyńskiego i pionkowskiego. Obecnie klerycy są w swoich parafiach rodzinnych, dlatego obchody Niedzieli Dobrego Pasterza odbędą się w ponad 40 parafiach w całej diecezji radomskiej. Tam alumni będą dawać świadectwo swojego powołania – powiedział ks. dr Paweł Gogacz, diecezjalny duszpasterz powołań.

Dodał, że akcja #zostanwdomu dotyczy też radomskich seminarzystów. - Cieszę się, że są obecni w mediach społecznościowych. My również, jako kadra profesorska seminarium jesteśmy w stałym kontakcie z alumnami w sieci. Organizowane są kręgi biblijne. Konferencje i wykłady odbywają się za pomocą komunikatorów internetowych. To nowość w seminaryjnej formacji. To nie znaczy, że ta formacja jest mniej wartościowa, czy jej w ogóle nie ma. Obecna sytuacja w świecie wymaga nowego podejścia do wielu problemów, postawienia konkretnych pytań i weryfikacji swojego powołania – powiedział ks. Gogacz. Kadra seminarium czeka na powrót kleryków do Radomia. Wszystko zależy od państwowych decyzji. Niewykluczone, że część alumnów wróci do stacjonarnych zajęć po majowych wyborach prezydenckich.

Dotychczas ważnym elementem niedzieli powołaniowej była wspólnie przeżywana Eucharystia oraz spotkania z grupami parafialnymi (m.in. z Kołami Żywego Różańca, Oazą, Służbą Liturgiczną), a także z młodzieżą klas maturalnych. Podczas tych spotkań można było dowiedzieć się o życiu w seminarium oraz o odczytywaniu drogi powołania. Dla kleryków była to okazja doświadczenie pracy duszpasterskiej, a dla wszystkich okazja do wspólnej modlitwy za powołanych i o nowe powołania do służby Bogu i ludziom.

Niedziela seminaryjna to również promocja Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Zainicjowane 4 listopada 1999 r. przez śp. bpa Jana Chrapka Towarzystwo skupia dziś osoby, rodzin i stowarzyszenia. Jego członkowie zobowiązują się do modlitwy w intencji powołanych oraz materialnego wspierania seminarium.

Zapraszamy do nas: