Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Nabożeństwa majowe w okresie epidemii koronawirusa

czwartek, 30 kwietnia 2020 14:51 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Maj jest w Kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Majówki, czyli nabożeństwa odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska.

W wielu miejscowościach wierni modlą się na majowym nie tylko w kościołach, ale także przy kapliczkach czy na ulicach miast. Biskup Piotr Turzyński ma nadzieję, że tradycja nie zaniknie z powodu epidemii koronawirusa. - Trzeba tylko zachować zasady bezpieczeństwa i dbać o siebie nawzajem - powiedział ksiądz biskup:

Ks. Wiesław Janowski z parafii Św. Krzyża w Kozienicach mówi, że nabożeństwa majowe będą się również odbywały na zewnątrz. Majówki odprawiane będą codziennie o 17.30:

Czy bezpieczne jest gromadzenie się na majówkach? - W nabożeństwach w kościele może teraz uczestniczyć więcej osób. Obowiązuje zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Tradycyjne śpiewanie Litanii Loretańskiej odbywa się też na powietrzu, ale trzeba zachować tutaj podstawowe zasady bezpieczeństwa m.in. odległość między sobą i założone maseczki – powiedziała dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu:

Nabożeństwa majowe bardzo szybko stały się popularne w całej chrześcijańskiej średniowiecznej Europie. W XVI w. upowszechnieniu nabożeństwa sprzyjał wynalazek druku. Po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 r. w Niemczech książeczce „Maj duchowy”, która była odpowiedzią na Reformację.

Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita, o. Muzzarelli, który w 1787 r. wydał specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów.

W 1859 r. Pius IX zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającego się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji.

W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu.

Zapraszamy do nas: