Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup Radomski zawierzył diecezję na trudne czasy

niedziela, 03 maj 2020 14:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Biskup radomski Henryk Tomasik dokonał 3 maja 2020 roku aktu zawierzenia miasta i diecezji Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej.

W radomskiej katedrze biskup Henryk Tomasik przewodniczył 3 maja Mszy św. w Uroczystość N. M. Panny Królowej Polski. Podczas Eucharystii podobnie jak polscy biskupi zebrani na Jasnej Górze dokonał aktu zawierzenia diecezji Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej. Na początku liturgii, którą transmitowało Radio Plus Radom biskup radomski pozdrowił wszystkich zebranych w świątyni, w tym władze miejskie, parlamentarzystów i żołnierzy oraz uczestniczących w Eucharystii za pośrednictwem mediów: 

W homilii biskup Henryk Tomasik odwołał się do obchodzonej dziś, w IV Niedzielę Wielkanocną Niedzieli Dobrego Pasterza, następnie mówił o przedziwnej obecności Najświętszej Maryi Panny w życiu narodu polskiego. Licznych znakach i dowodach wybrania naszego narodu przez Matkę Bożą. Przywołał objawienia Maryi w Gietrzwałdzie czy wizje Wandy Malczewskiej. Zwrócił też uwagę na przypadającą dziś 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Biskup radomski mówił o znaczeniu tego dokumentu dla narodu polskiego. Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy - przypomniał w homilii biskup radomski. Wskazał też na wolność, z którą sami nie potrafimy sobie poradzić. Z wolnością indywidualną, osobistą czy społeczną. Modlił się też o Ducha Pańskiego dla każdego z nas, by kształtował nasze serca. Bp Henryk Tomasik wyjaśnił także wagę aktu zawierzenia podejmowanego po to, aby Duch Pański zamieszkał w każdym z nas - mówił:

Po homilii biskup radomski Henryk Tomasik w łączności duchowej z biskupami zgromadzonymi na Jasnej Górze dokonał aktu zawierzenia Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej. To ponowienie aktu, który 100 lat temu w 1920 roku wypowiedzieli polscy biskupi. Dziś w trudnych czasach epidemii koronawirusa akt zawierzenia nabiera nowego znaczenia:

Uroczystości w radomskiej katedrze zakończyło odśpiewanie hymnu: Boże coś Polskę.

Zapraszamy do nas: