Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Czas próby w drodze ku kapłaństwu. Rozmawialiśmy z diakonem ozdrowieńcem

poniedziałek, 04 maj 2020 12:45 / Autor: Radosław Mizera
Fot. Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Polsce rozpoczął Tydzień Modlitw o Powołania. O swojej drodze powołania opowiadają alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, w tym jeden, który przeszedł koronawirusa i biskup Piotr Turzyński, który zachęcił do modlitwy o święte powołania.

Bp Piotr Turzyński powiedział, że trwający tydzień modlitw o powołania jest okazją modlitwy o świętość kapłanów. Dodaje, że od tej świętości zależy przyszłość całego Kościoła. - Trzeba się modlić o nowe, dobre i szlachetne powołania, bo dostrzegamy widoczny spadek liczby alumnów w seminariach. Martwię się też o Włochy, gdzie zmarło ostatnio wielu księży. Ewangelia jest niesiona przez pasterzy, którzy celebrują Eucharystię, czy głoszą słowo Boże – powiedział Radiu Plus Radom bp Piotr Turzyński:

Diakon Paweł Łęcki, który oficjalnie pokonał koronawirusa pochodzi z parafii św. Mikołaja w Wysokiej, a 30 maja przyjmie święcenia kapłańskie. Obecnie przebywa na praktyce duszpasterskiej w parafii św. Jadwigi w Radomiu. Pod koniec marca podczas posługi zakaził się koronawirusem od pracownika jednej z firm pogrzebowych.

- Ostatnie tygodnie mojego życia były szczególne. Przeszedłem koronawirusa, podobnie jak wiele tysięcy osób w naszym kraju. To był czas bardzo wyjątkowy. Wczoraj obchodziłem Niedzielę Dobrego Pasterza w innym sposób. Spędziłem ją w samotności w moim pokoju, to było mocne doświadczenie. Nie mogłem się z nikim podzielić o drodze mojego powołania. Dzisiaj trzeba się modlić przede wszystkim o święte powołania – powiedział diakon radomskiego seminarium duchownego.

Ostatni raz we mszy świętej uczestniczył w Wielki Czwartek. - To czas naznaczony chorobą, a następnie kwarantanną. Ten okres izolacji spowodował u mnie wielką tęsknotę za seminarium i rodziną – powiedział diakon Paweł. - Generalnie był to czas niepewności, lęku ale i jednocześnie zawierzenia Bogu. Ja swoją chorobę przeszedłem w miarę łagodnie, ale z tyłu głowy zawsze pojawiała się myśl o kolejnych zmarłych z powodu COVID-19. Moja choroba była takimi rekolekcjami w drodze do kapłaństwa – dodał.

W tym roku alumni mieli udać się do dekanatu opoczyńskiego i pionkowskiego. Obecnie klerycy są w swoich parafiach rodzinnych, gdzie dzielili się swoim doświadczeniem powołania z racji Światowego Dnia Modlitw o Powołania.

Alumn Dawid Bukalski spędził Niedzielę Dobrego Pasterza w swojej rodzinnej parafii Miłosierdzia Bożego w Goździe. - Dzisiaj trzeba się modlić o święte powołanie. Trzeba się utożsamiać z Chrystusem, który jest Dobrym Pasterzem - powiedział alumn drugiego roku radomskiego seminarium duchownego.

Z kolei Piotr Auguścik pochodzi z parafii św. Aleksego w Przedborzu. - Mimo epidemii koronawirusa codziennie uczestniczę we Mszy świętej. Ten czas pokazał również tęsknotę za życiem seminaryjnym – powiedział radomski seminarzysta.

Zapraszamy do nas: