Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Śpiewaliśmy z Nim i dla Niego

piątek, 15 maj 2020 12:55 / Autor: Wojciech Sałek
Wojciech Sałek

Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II z racji na przypadającą 18 maja setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Mimo sytuacji związanej z ograniczeniami, odbędą się różne wydarzenia kulturalne i religijne i znowu zabrzmią piosenki specjalnie napisane dla Jana Pawła II.

Na początku roku po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć kompozycję Romualda Lipki, która jest pieśnią w hołdzie naszemu papieżowi. Autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz. I tak powstał hymn obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Do nagrania utworu „Nie zastąpi Ciebie nikt” zaproszeni zostali artyści polskiej sceny muzycznej, m.in. Kasia Moś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko i Natalia Rubiś-Krzeszowiak.

To oczywiście kolejna kompozycja z wielu, które zostały specjalnie napisane dla Jana Pawła II, czy to z okazji jego pielgrzymek do Ojczyzny czy też już po jego odejściu. Są też takie, które właśnie dzięki jego osobie, stały się piosenkami, które już zawsze kojarzyć nam się będą z nim.

I tak będzie ze słynną "Barką", która stała się chyba najbardziej kojarzoną piosenką religijną z Janem Pawłem II. "Barka" to hiszpańska pieśń religijna, do której muzykę i słowa napisał w 1974 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabarain a w tym samym roku polskie słowa napisał salezjanin, ks. Stanisław Szmidt.

"Barka" była ulubioną pieśnią Jana Pawła II, sam śpiewał ją w Gnieźnie podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Na krakowskich Błoniach, 18 sierpnia 2002, po modlitwie na "Anioł Pański", gdy ludzie zaśpiewali "Barkę", Jan Paweł II powiedział:

"Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te Błonia pod Kopiec Kościuszki..."

Ciekawą historię ma utwór "Zaufaj", który zaśpiewała Magda Anioł wraz z kilkorgiem przyjaciół. Tuż przed pielgrzymką postanowiono nagrać ją jeszcze raz, tym razem z udziałem innych znanych artystów chrześcijańskich.

Wraz z Magdą piosenkę "Zaufaj" zaśpiewało 11 artystów chrześcijańskich, m.in. były wokalista zespołu Dżem Jacek Dewódzki, Adam Krylik z zespołu Chili My, Viola Brzezińska z Saruela, Kuba Mańkowski z zespołu Pneuma, a także Patrycja Gola, Adam Pluciński, s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz kompozytor piosenki Adam Szewczyk. Artyści wystąpili pod oknem krakowskiej kurii, gdzie akurat wypoczywał Jan Paweł II.

Z inicjatywy Radia Plus dziewięciu znanych polskich wokalistów nagrało specjalnie z okazji wizyty Ojca Świętego w Polsce w 1999 roku utwór "Osiem błogosławieństw". Tekst - do którego muzykę napisał Jan Pospieszalski - jest oparty na ewangelicznym "Kazaniu na Górze". Piosenkę wykonuje grono znakomitych muzyków: Robert Amirian, Kasia Stankiewicz, Ryszard Rynkowski, Joszko Broda, Justyna Steczkowska, Stanisław “Soyka” Sojka, Natalia Kukulska, Jan Pospieszalski, Mietek Szcześniak.

Z kolei słynny hymn polskiego spotkania z młodymi z całego świata związany jest z dominikaninem Janem Górą, który został zaproszony do komitetu organizacyjnego VI Światowych Dni Młodzieży i myślał o nagraniu pieśni specjalnie na to spotkanie. Podobno pisał słowa do utworu "Abba Ojcze" w pociągu, jadąc z Częstochowy do Poznania.

Gdy wieczorem 14 sierpnia 1991 roku na szczycie jasnogórskim w trakcie nabożeństwa młodzież dominikańska, która siedziała po prawej ręce Ojca Świętego, zaczęła spontanicznie śpiewać „Abba Ojcze”, było już ciemno. Gdy ludzie chwycili za ręce na tych błoniach pod Jasną Górą, to wszystkich przeszedł dreszcz.

Tego wieczoru „Abba Ojcze” było śpiewane jeszcze sześć razy w sposób bardzo spontaniczny. Nawet orkiestra filharmonii częstochowskiej dołączyła się do grania.

Z Janem Pawłem II kojarzy się również piosenka "Bądź wśród nas", którą Seweryn Krajewski dedykował papieżowi.Ten utwór została nagrana przez Czerwone Gitary w czasie wielkich strajków w lecie 1980. Słychać to w treści. Pieśń jest też najwyraźniej modlitwą o wsparcie "z góry" tego wielkiego zrywu społecznego.

W 2000 roku z okazji 80. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, w Wadowicach odbył się Wielki Koncert Urodzinowy, na którym Natalia Kukulska zaśpiewała utwór "Z głębi serc". Piosenka powstała z myślą o urodzinach Papieża i tym wyjątkowym koncercie. Utwór skomponował tata Natalii, Jarosław Kukulski, a słowa napisał Jacek Cygan.

„Dzielmy się miłością” to utwór, który wspólnie zaśpiewali Justyna Steczkowska i Maciej Miecznikowski. Utwór nagrany specjalnie na koncert poświecony Janowi Pawłowi II, który odbył się w Wadowicach w 2006 roku.

18 maja 2005 roku, w rocznicę urodzin Jana Pawła II, ukazała się płyta "Słowa", na której polscy artyści zaśpiewali wiersze młodego Karola Wojtyły. Album został nagrany w hołdzie Papieżowi, a udział w przedsięwzięciu wzięli Stanisław Sojka, Marek Torzewski, Mieczysław Szcześniak, Marek Grechuta, Jorgos Skolios, Agnieszka Chrzanowska i Andrzej Piasek Piaseczny. Utwór "Pieśń poranna (kremówki)" zaśpiewał Stanisław Sojka.

Wyjątkowy utwór dedykowany naszemu papieżowy zaśpiewał zespół De Press. Była to góralska kompozycja "Cy bocycie Świnty Ojce". Andrzej Dziubek, wokalista i lider zespołu, przy okazji kolejnej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski postanowił zebrać sześć takich utworów, dograć jeszcze dwa nowe i wydać na osobnej płycie. Tytuł minialbumu wzięty został od pierwszej religijnej piosenki skomponowanej przez Dziubka, zatytułowanej "Cy bocycie Świnty Ojce".

W 2012 roku Skaldowie nagrali pieśń z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Polski. - Utwór jest zatytułowany tak, jak brzmi hasło pielgrzymki - "Bóg bogaty w miłosierdzie" - powiedział Jacek Zieliński. - Zagramy go przed mszą świętą, która zostanie odprawiona przez Ojca Świętego w sanktuarium w Łagiewnikach 17 sierpnia. Wspólnie z zespołem zaśpiewa go schola akademicka złożona ze studentów krakowskich uczelni - dodał twórca Skaldów.

I jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie muzyczne związane z osobą świętego Jana Pawła II. "Abbà Pater" to album muzyczny, na którym znalazły się fragmenty recytowane i śpiewane przez Jana Pawła II w muzycznym opracowaniu Leonarda de Amicis oraz Stefano Mainettiego. Tytuł nawiązuje do słów Chrystusa modlącego się w Ogrójcu z Ewangelii św. Marka.Ten projekt muzyczny powstał dla uczczenia oficjalnych obchodów 2000-lecia chrześcijaństwa oraz jubileuszu dwudziestolecia pontyfikatu Jana Pawła II. Jest on pierwszym w historii wydawnictwem muzycznym z udziałem papieża.

 

Zapraszamy do nas: