Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup Radomski odwołał dyspensę: Wracamy do normalnego życia sakramentalnego!

piątek, 29 maj 2020 14:02 / Autor: Radosław Mizera
Foto: Przemysław Goławski/golawski.net
Radosław Mizera

Biskup radomski Henryk Tomasik odwołał dyspensę zwalniającą z obowiązku udziału w niedzielnych i światecznych Mszach świętych. Decyzja ma związek ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii. - Wracamy do normalnego życia sakramentalnego – powiedział biskup Tomasik.

Bp Tomasik zobowiązanie do udziału we mszy świętej niedzielnej porównał do relacji w rodzinie.

- Mówi się, że obowiązkiem rodziców jest troska o dzieci, a dzieci - szacunek wobec rodziców. To jest normalna relacja, nie potrzeba tu zapisów prawnych. Ważne, by te relacje były oparte na wzajemnym szacunku. Podobnie jest z niedzielną mszą świętą. Św. Jan Paweł II mówił, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Dlatego udział we mszy świętej jest wyznaniem naszej wiary – powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

- Jeśli chodzi o osoby chore, w podeszłym wieku i przebywające w kwarantannie są nadal z natury rzeczy zwolnione z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej  - dodał ksiądz biskup.

Biskup Henryk Tomasik poinformował również, jak będzie wyglądała w parafiach najbliższa uroczystość Bożego Ciała. - Nowe regulacje prawne wydane przez władze państwowe i służby medyczne (brak ograniczeń dotyczących uczestnictwa wiernych w świątyniach przy zachowaniu odpowiednich odległości oraz obecność 150 osób w zgromadzeniach poza budynkami kultu) wyznaczają sposób publicznego przeżywania tej uroczystości – poinformował ksiądz biskup. Dodając jednocześnie, że najważniejszy jest udział we mszy świętej.

Dlatego też księża proboszczowie mogą wybrać jedną z następujących form przygotowania procesji Bożego Ciała: tradycyjna procesja ulicami miejscowości (do 150 osób, uzgodniona z odpowiednimi władzami); lub procesja wokół kościoła (przygotowana według możliwości parafii).

Tam, gdzie nie ma możliwości przygotowania tradycyjnej procesji lub procesji wokół kościoła, należy zorganizować dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu z tekstami o tematyce Eucharystycznej.

Biskup Tomasik przypomniał też, że do 7 czerwca (uroczystość Trójcy Świętej) wierni powinni wypełnić obowiązek spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

- Mam ogromną prośbę do rodziców. Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. W związku z epidemią wielu rodziców stawiało pytania o organizację Pierwszej Komunii Świętej. Dzisiaj stawiam pytanie, czy rodzicom zależy na komunii świętej poza Pierwszą Komunią Świętą? Drodzy rodzice, w tym czasie konieczne jest nasze pogłębienie wiary poprzez niedzielny udział w liturgii oraz przystąpieniu do spowiedzi i komunii świętej – powiedział ksiądz biskup.

Zapraszamy do nas: