Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Modlitwa o pokój na świecie wciąż aktualna

poniedziałek, 04 sierpnia 2014 13:49 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej będzie trzecim na świecie Ośrodkiem Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Materialnym znakiem tej inicjatywy jest ołtarz "Donum Caritas et Pax" (Dar Miłosierdzia i Pokoju) - obecnie prezentowany na Jasnej Górze. Inicjatorem podjęcia dzieła jest radomskie Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace, które powstało w celu działania na rzecz pokoju i pojednania między ludźmi.

Formą realizacji tego celu jest dzieło "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju". To projekt utworzenia na świecie dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Dwa pierwsze znajdują się już w Jerozolimie i Oziornoje, w kazachskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Prezes stowarzyszenia Piotr Ciołkiewicz powiedział, że trzeci ołtarz "Donum Caritas et Pax" przeznaczony jest dla Afryki. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II w orędziu na III Światowy Dzień Chorego w 1995 r. napisał, że "spotkanie w sanktuarium maryjnym w Yamoussoukro skłania do refleksji nad związkiem między cierpieniem a pokojem, gdy nie ma pokoju, szerzy się wśród ludzi cierpienie, a śmierć umacnia swoje panowanie". Naszą misją jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na wezwanie Maryi Królowej Pokoju i z potrzeby wypełnienia duchowego testamentu wielkiego orędownika pokoju św. Jana Pawła II - powiedział Piotr Ciołkiewicz.

Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Powstają one w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. Ołtarz "Dar Miłości i Pokoju w tych dniach został wystawiony na Jasnej Górze w Wieczerniku i trwa tam adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą o pokój. Adoracja trwać będzie w tym miejscu do 21 września.

Jego symbolika jest związana z Całunem Turyńskim. - Chrystus jest światłością świata - mówi twórca ołtarza Mariusz Drapikowski. - W krysztale rozszczepione wiązki światła powodują, że odnajdujemy wizerunek Chrystusa, podobnie jak w Całunie Turyńskim. W centralnej części tego ołtarza, we fragmencie tego "całunu", odnajdujemy wizerunek Matki Bożej, która jest jak gdyby przyobleczona w ten "całun". Ona jest współcierpiąca, ale Ona wskazuje na Chrystusa Eucharystycznego, Ona swoją postawą, ruchem ręki, pokazuje, że mój Syn przemawia do nas, mój Syn nie umarł, zmartwychwstał, możecie powierzyć mu swoje troski, radości, całych siebie, On na pewno was wysłucha” - wyjaśnia Mariusz Drapikowski.

Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój w dziele 12 gwiazd powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Tam od 25 marca 2009 roku trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu nazwanym „Tryptyk Jerozolimski”. Kolejna „Gwiazda” swoje miejsce znalazła w Azji Centralnej, na północy Kazachstanu, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie 2 lipca 2014 roku rozpoczęto adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”.

Ołtarze adoracji zostały pobłogosławione przez Benedykta XVI. Następnie peregrynowały po licznych kościołach w Polsce i za granicą.