Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

29 lat temu odwiedził nas Święty! Dziś rocznica papieskiej wizyty w Radomiu (audio)

czwartek, 04 czerwca 2020 08:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Portal Diecezji Radomskiej
Weronika Chochoł

29 lat temu - dokładnie 4 czerwca 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Radom. W homilii na lotnisku na Sadkowie papież wiele czasu poświęcił dzieciom nienarodzonym, nawiązał również do protestu robotniczego z 1976 roku, a także "przyznał się" do rzucania słów na wiatr... 

Wizyta Ojca Świętego w Radomiu była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Była to czwarta Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski, a towarzyszyło jej hasło: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Pielgrzymka odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy z nich (w dniach 1–9 czerwca) wiązał się z wizytą w dwunastu miastach: Koszalinie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Kielcach, Radomiu, Łomży, Białymstoku, Olsztynie Włocławku, Płocku i Warszawie. W połowie sierpnia papież Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę. Głównym celem wizyty były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Ponadto Jan Paweł II odwiedził Kraków i Wadowice.

Wizycie papieża w Radomiu przyświecało hasło: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni". W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na radomskim lotnisku Jan Paweł II podkreślał, że łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą. W ten sposób nawiązał również do protestu robotniczego z 1976 roku:

W słowie wygłoszonym do wiernych Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie przykazania "Nie zabijaj", które na polskich ziemiach pogwałcone było milionami. Papież przypomniał również o ukrzyżowaniu Chrystusa i miłości Jego Matki, jako potwierdzeniu mocy piątego przykazania. W pamięci wielu obecnych na płycie lotniska szczególnie zapadły również słowa o dzieciach nienarodzonych. - Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza się inny jeszcze, wielki cmentarz - cmentarz nienarodzonych. Cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby odebrać im życie, zanim jeszcze się narodzą. (...) Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie:

 

Ojcu Świętemu podczas wizyty do ojczyzny towarzyszył wiatr. Nie inaczej było w Radomiu, kiedy to Jan Paweł II przyznał się, że "rzuca słowa na wiatr, bo wierzy, że nie będą one poniesione w niewiadomym kierunku, tylko pójdą jak Słowo Boże z wieczernika na wszystkie krańce ziemi":

Papież nie tylko odprawił Mszę świętą na lotnisku na Sadkowie, ale również nawiedził dzisiejszy kościół katedralny, modlił się przy Pomniku Protestu Robotniczego oraz przybył do nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, aby go poświęcić i spotkać się z alumnami.

W czwartek, 4 czerwca w radomskiej katedrze Biskup Radomski Henryk Tomasik będzie przewodniczył mszy świętej w 29. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Radomia. W tym roku nie odbędzie się natomiast uroczysta sesja Rady Miejskiej. O szczegółach tegorocznych obchodów rocznicy przeczytać można tutaj

Zapraszamy do nas: