Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Jak będziemy pielgrzymowali na Jasną Górę?

piątek, 05 czerwca 2020 22:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Spotkali się przewodnicy grup Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się w parafii Miłosierdzia Bożego z inicjatywy ks. Mirosława Kszczota dyrektora Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę zapoznali się z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi odnoszącymi się do pielgrzymowania i propozycjami form wędrówki na Jasną Górę.

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej to pięć osobnych kolumn i kilka różnych tras. W świetle przepisów to pięć zupełnie różnych, wędrujących grup.

Na dziś mamy trzy propozycje zorganizowania pielgrzymki –  mówi ks. Mirosław Kszczot dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pierwsza to pielgrzymka duchowa. Jej uczestnicy pozostają w parafiach i włączają się w program pielgrzymki przez codzienne spotkania i realizację programu modlitw czy konferencji. Druga propozycja to pielgrzymkowa sztafeta. Grupa pątników podejmuje wędrówkę od określonego etapu do etapu. Wracają do swoich domów bez noclegów, a z danego miejsca wyrusza kolejna grupa. I trzecia forma pielgrzymowania, najbliższa tradycyjnej formie, ale obwarowana konkretnymi przepisami sanitarnymi - mówi dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Kszczot. Noclegi poza lub na obrzeżu miejscowości bez kontaktu z mieszkańcami. Możliwe są pokoje jednoosobowe. Wieloosobowe, gdy nocuje rodzina. Podobnie, jeśli chodzi o namioty. Każdy pielgrzym będzie miał codziennie mierzoną temperaturę. Wyżywienie, powinno być dostarczane z zewnątrz i przygotowane pod reżimem sanitarnym - dodaje ks. Kszczot.

Należy zapewnić dostateczną ilość toalet, umywalni i ich serwisowanie. Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego, kosze itp. Ponadto każdy pielgrzym powinien mieć swój zestaw sztućców, które należy myć lub wyparzać. Nie byłoby też spotkań grup np. w św. Annie czy na Przeprośnej Górce. Nie wiadomo jak może wyglądać wejście na Jasną Górę. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - zauważa dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Kszczot. Przewodnicy otrzymali także Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS COV-2

Zapraszamy do nas: