Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Po raz piąty kobiety wyszły na pątniczy szlak [foto]

sobota, 27 czerwca 2020 23:00 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Około 350 pań wyruszyło w drogę biorąc udział w V Nocnej Pielgrzymce Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Wielka tajemnica wiary – Eucharystia daje życie". Organizatorami pielgrzymki są Rycerze Kolumba Rady 14004.

Organizacja nocnej pielgrzymki dla kobiet jest odpowiedzią na głosy płynące od żon, matek i córek pątników, które również zapragnęły wyruszyć na pielgrzymi szlak. - Swoim licznym udziałem w pierwszej pielgrzymce kobiety udowodniły zasadność corocznego jej kontynuowania - mówi proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, kapelan Rycerzy Kolumba, ks. Wiesław Lenartowicz. - Poprzez modlitwę, wspólny śpiew i medytację w ciszy, kobiety będą umacniać swoją wiarę, dając świadectwo przynależności do Kościoła Katolickiego - dodaje.

Dla wielu uczestniczek była to już kolejna nocna modlitwa w marszu, niektóre wyszły po raz pierwszy, ale czasem decyzja zapadała w ostatniej chwili:

 

Podczas Apelu Jasnogórskiego, proboszcz parafii ks. Wiesław lenartowicz nawiązał do hasła pielgrzymki: „Wielka tajemnica wiary. Eucharystia daje życie”.

- Mieliśmy przez cały duszpasterski rok koncentrować się na tym, czym jest Eucharystia, ale pan Bóg chciał inaczej. Zechciał, abyśmy zanim zajmiemy się tym, czym jest Eucharystia, aby zanim będziemy się Nim w pełni karmić, najpierw odbyli właściwy post. I ten post, który w tym roku dla świata zwał się pandemią, dla nas stał się postem od Eucharystii. Stał się postem, który pokazuje, jak wygląda życie bez Eucharystii. A post stawia człowieka w prawdzie. Kiedy pościmy, odkrywamy w sobie nasze słabości. (...) Eucharystia też postawiła nas przed takim zwierciadłem prawdy. Czy mogę żyć bez Boga, bez Eucharystii, bez Komunii św.? Czy ja stawiam sobie pytanie, co to jest Eucharystia? Sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy mogę żyć bez Chrystusa w Eucharystii - mówił.

W tym roku, pielgrzymka ma szczególny wymiar i charakter - odbywa się w czasie, gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa. W związku z tym i organizatorzy musieli zadbać o bezwzględne przestrzeganie zasad sanitarnych. Uczestnicy musieli włożyć maseczki ochronne, a pilnujące bezpieczeństwa służby porządkowe przypilnować zachowania odpowiednich odstępów między maszerującymi.

Pątniczki dotrą na miejsce w niedzielę, 28 maja. Na zakończenie w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odprawiona zostanie Msza Święta, następnie autokarami uczestniczki nocnej pielgrzymki wrócą do Radomia.

 

Zapraszamy do nas: