Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Domowy Kościół na Litwie

poniedziałek, 11 sierpnia 2014 14:38 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

12 rodzin z diecezji radomskiej uczestniczyło w rekolekcjach oazowych, które odbyły się w dniach 26 lipca - 10 sierpnia w Wilnie na Litwie. Prowadził je ks. Piotr Turzyński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Parami prowadzącymi wakacyjny turnus Domowego Kościoła byli: Maria i Ryszard Bojarscy z Radomia i Małgorzata i Robert Telusowie z Opoczno. - Tematem naszych przeżyć było hasło "Mater ecclesiae", który szczególnie zgłębialiśmy przed obrazem Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia. Odwiedziliśmy miejsca związane z życiem świętej siostry Faustyny i ks. Michała Sopoćko - mówią małżonkowie.

Szczególnym przeżyciem była dla nich Msza Święta przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a także koronka do Miłosierdzia Bożego w domu św. Siostry Faustyny. Uczestnicy turnusu oazowego modlili się również w miejscach ważnych dla Polaków m.in. na cmentarzu na Rosie, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego. Zwiedzali miejsca związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza. Pielgrzymowali na Górę Krzyży w Szawle, gdzie chrześcijanie z odwagą bronili krzyży, które komuniści z oporem próbowali zniszczyć. Góra ta stała się symbolem obrony krzyża. Do dnia dzisiejszego pielgrzymi przywożą i ustawiają tam krzyże z całego świata.
Wielkim przeżyciem dla małżonków były spotkania z Polakami mieszkającymi na Litwie. - Można było bez końca słuchać o ich trudnym życiu i niezłomnej wierze. Niezwykły ślad w naszych sercach pozostawiła wizyta w hospicjum dla umierających na raka, które znajduje się w miejscu, gdzie mieszkał ks. Sopoćko i gdzie malowany był obraz Jezusa Miłosiernego. Przez wszystkie dni naszych rekolekcji szczególnie dotknęliśmy tematyki Bożego Miłosierdzia - mówili uczestnicy rekolekcji oazowych.