Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: 13 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Odeszli do Pana ks. kan. Bogumił Orłowski i ks. kan. Andrzej Sasin

wtorek, 14 lipca 2020 18:54 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

W wieku 84 lat życia i 61 roku kapłaństwa zmarł ks. kan. Andrzej Sasin i w 92 roku życia i w 67 roku kapłaństwa ks. kan. Bogumił Orłowski.

Ksiądz biskup Henryk Tomasik będzie przewodniczył mszy świętej pogrzebowej śp. ks. Andrzeja Sasina w najbliższy czwartek, 16 lipca o godz. 10.00 w kościele Chrystusa Kapłana przy ul. Młyńskiej 23/25 w Radomiu, a ok. godz. 11.00 zostanie zostanie przywieziona trumna z ciałem śp. ks. Andrzeja na cmentarz przy ulicy Dębowej, gdzie zostanie on pochowany w rodzinnym grobowcu.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona o tej samej godzinie również w kościele parafialnym w Krynkach.

Ksiądz biskup Piotr Turzyński będzie przewodniczył mszy świętej pogrzebowej śp. ks. kanonika Bogumiła Orłowskiego w sobotę, 18 lipca o godz. 11.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, a następnie  o godzinie 12.00, na cmentarz w Zwoleniu zostanie przywieziona trumna z ciałem śp. ks. Bogumiła, gdzie zostanie on pochowany.

Dzień wcześniej, w piątek, 17 lipca br. o godz. 17.00 msza święta żałobna w kościele parafialnym w Jasieńcu Soleckim.

U obu księży na początku miesiąca stwierdzono zakażenie koronawirusem, od soboty, 4 lipca byli leczeni na oddziale zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Jak powiedział Ilonie Peckiej z Polskiej Agencji Prasowej ks. prałat Edward Poniewierski, kanclerz Kurii: 

– W szpitalu przebywa jeszcze siedmiu innych zakażonych koronawirusem księży z Domu Księży Seniorów. Stan trzech z nich jest bardzo ciężki, pozostali wracają do zdrowia.

Ks. kanonik Andrzej Emil Sasin urodził się 21 października 1936 roku, święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1959 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Apostołów Piotra i Pawła w Beszowej, Wniebowzięcia NMP w Goźlicach, św. Ludwika w Bliżynie, Świętej Trójcy w Starachowicach, Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie, św. Wojciecha w Górze Puławskiej i Wniebowzięcia NMP w Opatowie.W latach 1977-1980 był proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Zemborzynie, w latach 1980-1991 Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nadolnej, w latach 1991-2011 Wniebowzięcia NMP w Krynkach. W 2011 roku przeszedł na emeryturę. Był rezydentem w parafii Krynki i mieszkańcem Domu Księży Seniorów w Radomiu.

Ks. kanonik Bogumił Orłowski urodził się 9 września 1928 r. w Nowym Mieście nad Pilicą, święcenia kapłańskie przyjął  31 maja 1953 r. Jako wikariusz pracował w parafiach: Krynki, Opatów, Szydłowiec. Pierwszą placówkę parafialną jako proboszcz ks. Orłowski objął w Ptkanowie k. Opatowa, a następnie w Wiązownicy. Od 1986 r. był proboszczem parafii Jasieniec Solecki. Przez 14 lat posługi w parafii ks. Bogumił Orłowski dokonał wielu koniecznych remontów i zakupów nowych sprzętów do obiektów sakralnych (krycie kościoła blachą miedzianą, odmalowanie wnętrza, remont chóru, odnowienie rotundy na zewnątrz i wiele innych). W 2003 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Radomiu.

+ Miłosierny Boże, spraw, aby Twoi słudzy kapłani Bogumił i Andrzej, których w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem kapłaństwa, radowali się wiecznie w niebieskiej chwale. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

Zapraszamy do nas: