Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Rusza tydzień św. Krzysztofa. Jednak nie tylko patron, ale i rozsądek gwarantuje bezpieczeństwo

piątek, 17 lipca 2020 16:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz 21. w całej Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa wraz z misyjną Akcją św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. 

1 grosz za 1 przejechany kilometr

W tym roku organizowana przez fundację MIVA Polska pd 19 do 26 lipca. Celem akcji jest szczególna modlitwa za kierowców. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. W tym czasie do wszystkich użytkowników pojazdów jest kierowany apel o udział w Akcji św. Krzysztof i wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. - Jesteśmy chrześcijanami, więc również za kierownicą powinniśmy pokazywać nasze wartości i przestrzegać prawa - wyjaśnia ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska: 

Nie chodzi o to, by co do kilometra liczyć przejechany dystans, ale o to, by wesprzeć akcję darem serca - czy to podczas święcenia pojazdów, czy wpłacając darowiznę na konto fundacji: 

- W warunkach misyjnych dostęp wiernych do Eucharystii zapewniają środki transportu w rękach misjonarzy, czy to samochody czy motocykle, łodzie motorowe i barki, quady czy też w innych regionach skutery śnieżne. Umożliwiają one dojazdy do wielu odległych stacji misyjnych i punktów duszpasterskich, gdzie sprawowana jest Msza św. Chociaż ograniczenia możliwości gromadzenia wiernych na Eucharystii bardzo mocno dotknęły tereny misyjne w czasie pandemii, to misjonarze nie zaprzestali służyć chorym i potrzebującym. Ich obecność i odważna służba pozostaje dla wielu czytelnym znakiem Bożej miłości i troski o człowieka. Dzięki pojazdom dostarczali i dalej dostarczają pomoc i paczki żywnościowe do odległych osad i wiosek, dowożą leki dla chorych. Pojazdy zakupione z pomocą MIVA Polska w ten sposób ratują życie wielu ludzi - wymienia ks. bp Jerzy Mazur - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. 

Dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się zrealizować 91 projektów w 34 krajach świata na zakup 297 różnych pojazdów dla misjonarzy: 58 samochodów, 3 busy, 1 ambulans, 31 motocykli, 1 quad, 155 rowerów dla katechistów misyjnych, 1 łódź motorowa, 3 silniki do łodzi, 42 wózki dla niepełnosprawnych, 2 autoriksze. Łącznie na te pojazdy MIVA Polska przekazała pomoc w wysokości 3 450 336 zł i 49gr. Pomoc na kolejne projekty jest kontynuowana przez MIVA w odpowiedzi na potrzeby, pomimo pandemii.

Patron jest ważny, ale nie zapominajmy o rozsądku

- Nie możemy wsiadać do samochodu z myślą, że ktoś nad nami czuwa, tak naprawdę to my prowadzimy i to nasza noga spoczywa na pedale gazu - przypomina asp. Ewelina Stróżka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. 

19 lipca ubiegłego roku powołana została Mazowiecka Grupa "Speed", której celem jest ujawnianie przekroczeń prędkości. W trakcie rocznej działalności patroli SPEED policjanci ujawnili 28158 wykroczeń w ruchu drogowym z czego 68% stanowią naruszenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Co 20 kierujący przekroczył prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Konsekwencją prawną takich wykroczeń jest zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

- Nie chodzi o to, żeby karać kierowców mandatami, ale uświadomienie im realnego zagrożenia, jakie stwarza nadmierna prędkość. Nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może mieć przekroczenie prędkości - przestrzega asp. Ewelina Stróżka:

Policjanci z grupy SPEED w ciągu ostatniego roku ujawnili: 208 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, 63 kierujących, którzy nie zastosowali się do orzeczonych przez sąd środków karnych,22 kierujących, którzy prowadzili pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami oraz 10 kierujących, którzy nie wykonali polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego. Funkcjonariusze grupy SPEED zatrzymali 1666 dowodów rejestracyjnych.

O to, by na mazowieckie drogi wyjeżdżali dobrze przygotowani kierowcy dba Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Jak wyjaśnia Marcin Ciężkowski - dyrektor radomskiego WORD-u, nie chodzi o to, by zarabiać na niezdanych egzaminach, ale mieć pewność, że kandydat wychodzący z ośrodka po zdanym egzaminie jest przygotowany do samodzielnej jazdy: 

Nie amulet, ale świadectwo wiary: 

25 lipca Kościół wspomina św. Krzysztofa - patrona kierowców. Jednak o patronie kierowcy powinni pamiętać przez cały rok. Pomagają w tym wizerunki św. Krzysztofa, które mamy w samochodach. - Nie są to amulety, ale świadectwa naszej wiary. - mówi ks. Grzegorz Zieliński i dodaje: - Poprzez akt strzelisty warto poprosić o błogosławieństwo:

Modlitwa kierowcy:

Boże, daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól Dawco życia, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radość Twej łaski towarzyszyły mi zawsze. Amen.