Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Z powodu epidemii nie będzie możliwy liczny udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę

poniedziałek, 20 lipca 2020 11:54 / Autor: Radosław Mizera
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Biskup Henryk Tomasik w odezwie do wiernych poinformował, że ze względu na panującą epidemię, nie będzie możliwy w tym roku liczny udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Dlatego też proponuje pielgrzymowanie duchowe i tradycyjne (z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad). Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy 6 sierpnia.

- Grupy, które już podjęły decyzję o zorganizowaniu fizycznego udziału w pielgrzymce bardzo proszę o zachowanie wszystkich zasad przekazanych przez władze państwowe i medyczne. Uczestnicy tej formy pielgrzymowania będą naszymi reprezentantami na szlaku pielgrzymim i zaniosą do Matki Bożej także i nasze intencje - napisał biskup radomski.

Biskup Tomasik zaprosił wiernych do udziału w pielgrzymce duchowej. Przypomniał, że w kościołach będą organizowane wieczorne spotkania modlitewne, podczas których będzie można uczestniczyć we Mszy Świętej i w adoracji. Wierni będą mogli wysłuchać tematycznej konferencji wyznaczonej na konkretny dzień. Spotkania zakończą się Apelem Jasnogórskim.

Tematyka wszystkich rozważań będzie koncentrowała się wokół hasła pielgrzymki: Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary. - Będziemy także wspominali 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II oraz 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Wspominając Sługę Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego będziemy przygotowywali się do Jego beatyfikacji - informuje ksiądz biskup.

Na koniec bp Tomasik zachęcił wszystkich do włączenia się w duchowe pielgrzymowanie pod opieką Matki Bożej. - Będzie ono umacniać w nas wiarę i doda nam siły do odważnego wyznawania wiary w każdej sytuacji. Stanie się ono także okazją do odbycia rekolekcji, które w większości naszych parafii w tym roku nie mogły się odbyć - czytamy w odezwie ordynariusza radomskiego.

Organizatorzy pielgrzymki informowali wcześniej, że każdy pielgrzym będzie miał codziennie mierzoną temperaturę. Jeśli chodzi o wyżywienie, powinno być dostarczane z zewnątrz i przygotowane pod reżimem sanitarnym. Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić mu możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).