Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

W piłkę i do szkoły

piątek, 21 września 2018 10:49 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Diecezjalne duszpasterstwo ministrantów przygotowało dla ministrantów szereg propozycji na ten rok szkolny. To zarówno formacja jak i sport.

Do końca października można zapisywać się na XVIII Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej. To jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Halowej Piłce Nożnej o Puchar KnC (Króluj nam Chryste). Odbędą się one w maju przyszłego roku w Skierniewicach i Sochaczewie.

1 grudnia odbędą się diecezjalne eliminacje w poszczególnych rejonach. Rozgrywki przeprowadzone będą w trzech kategoriach wiekowych (ministrant - rok urodzenia 2007-2011, lektor młodszy - 2003-2006, lektor starszy - 1998-2002). - Zawsze zgłasza się ok. 120 drużyn. Z nich wyłaniamy tych najlepszych. 2 marca planowane są finały, z których wyłonieni zostaną reprezentanci diecezji na mistrzostwa Polski - mówi ks. Michał Michnicki, diecezjalny duszpasterz ministrantów.

Zgłoszeń należy dokonywać drogą mailową () podając: parafię, kategorię wiekową, opiekuna i numer telefonu.

Po raz piąty odbędą się rozgrywki Radomskiej Ligi Ministrantów. Zaproszeni są ministranci z dekanatów radomskich. - Celem tej inicjatywy, podobnie jak w ubiegłych latach, jest przede wszystkim wsparcie liturgicznych zespołów młodzieżowych poprzez wartości jakie niesie sport i współzawodnictwo, wzajemne poznanie, współpraca i integracja parafialnych grup liturgicznych. Powszechnie wiadomo, że spotkania ministrantów na boisku piłkarskim są świetną okazją do dobrej zabawy, zmagań sportowych, kształcenia woli i charakteru, zdrowej rywalizacji, a także modlitwy, od której będzie zaczynał się każdy mecz - zachęca organizator ks. Daniel Glibowski. Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 września drogą mailową . Szczegółów można dowiedzieć się bezpośrednio u ks. Glibowskiego (tel. 509310397)

Szkoła Lektora to z kolei inicjatywa skierowana do ministrantów od 7 klasy wzwyż. - To już trzecia seria. Rozpoczynamy kształcenie kolejnych ministrantów, aby jeszcze lepiej czytali Słowo Boże - wyjaśnia ks. Michnicki. Dużą pomocą jest w tym radomska oaza. - Przede wszystkim staramy się uporządkować wiedzę ministrantów o liturgii, ponieważ uczą się oni różnych rzeczy na parafii. Czasami podpatrują coś i wykonują potem niepoprawnie, więc staramy się to wszystko ujednolicić, żeby to jak służą przy ołtarzu było zgodne z przepisami liturgicznymi. Staramy się również wprowadzić ministrantów w liturgię od strony teologiczno-duchowej. Chodzi o to, żeby poznali oni części Mszy Św. i ich znaczenie, żeby wiedzieli, w którym momencie mają zadzwonić dzwonkami i po co to robią - mówi Paulina Piątkowska z diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Bardzo dużym plusem Szkoły Lektora jest wsparcie teorii warsztatami praktycznymi.

Szkoła Lektora odbędzie się w Pionkach w domu rekolekcyjnym „Betania” w trzech sesjach weekendowych.

I Sesja – 12-14 października 2018 r.

II Sesja – 23-25 listopada 2018 r.

III Sesja – 22-24 lutego 2018 r.

Zapisy u Diecezjalnego Duszpasterza Ministrantów – ks. Michała Michnickiego do 7 października drogą telefoniczną (607-133-787) lub elektroniczną (). Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W zgłoszeniu podajemy: imię i nazwisko ministranta, klasę, parafię.

Szkoła Ministranta to propozycja dla młodszych ministrantów ze szkoły podstawowej - klasa 4,5,6. Odbywa się w pierwszy weekend czerwca.

Nowością będą warsztaty o Triduum Paschalnym. - Najtrudniejszym przedsięwzięciem w Kościele od strony logistycznej jest Triduum Paschalne. To jest czas, w którym ministranci nie mogą bardzo skupić się na tym, co wykonują. Po prostu jest sekwencja czynności do wykonania i tak jest, bo tak jest. Te warsztaty nie będą skupiały się wyłącznie na tym jak konkretne czynności wykonać, w jakiej kolejności, tylko na tym, co one znaczą - zapowiada al. Karol Dobrasiewicz z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Warsztaty skierowane będą do ceremoniarzy i animatorów ministrantów. Odbędą się 15-17 marca.

Diecezjalny duszpasterz ministrantów obserwuje coraz większe zainteresowanie takimi inicjatywami. - Przez pierwsze dwa lata to czekaliśmy do ostatniego dnia zapisów aż lista się zapełni, a tym roku po 3 dniach zapisów zgłosiło się 33 ministrantów - cieszy się ks. Michał. Co najważniejsze, są widoczne owoce. - Słowo Boże jest lepiej czytane, wyraźniej. Ministranci zwracają uwagę także na strój. Przychodzą trochę wcześniej, żeby przygotować się do czytania Słowa Bożego - mówi ks. Michnicki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ministranci.radom.pl.