Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: kierujmy się miłością na drogach

piątek, 24 lipca 2020 12:47 / Autor: Radosław Mizera
foto: episkopat.pl
Radosław Mizera

Kierujmy się miłością w czasie podróży samochodem - zachęca biskup radomski Henryk Tomasik z okazji zbliżającego się XV Dnia Bezpiecznego Kierowcy. We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca, Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny zaapelowali o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Z policyjnych statystyk wynika, że od początku wakacji na polskich drogach zginęło 149 osób, z czego 6 ostatniej doby.

- Cenna jest sugestia skierowana przez inicjatorów akcji dotycząca poszanowania ludzkiego życia, będącego Bożym darem. Ważna jest nasza kultura i ostrożność na drodze oraz zachęta o bezpieczną jazdę. Dlatego kierujmy się miłością na drodze. Chcę dołączyć do tego apelu i życzyć bezpiecznej jazdy, która jest owocem kultury wszystkich użytkowników dróg. Życzę wszystkim kierowcom opieki św. Krzysztofa - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Z kolei Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura powiedział, że każdy kierowca i chrześcijanin powinien cechować się osobistą kulturą i wzajemną życzliwością. - Trzeba trzymać ten poziom. Trzeba również zachowywać dekalog Boży i dekalog kierowcy, czyli przestrzegać przepisy o ruchu drogowym i być wzorowym chrześcijaninem, również za kierownicą - powiedział ks. Midura.

Przypomnijmy, że inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców, który współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu wspólnie z policjantami przypominają oni kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 19 lipca trwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.