Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Pątnikom i organizatorom będzie trudniej, ale 42. pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy

niedziela, 26 lipca 2020 17:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Osiem grup zgłosiło chęć udziału w tegorocznej Pieszej Pielgrzymce Diecezji na Jasną Górę. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa inaczej będzie wyglądało wyjście pielgrzymki, wejście na Jasną Górę oraz samo pielgrzymowanie. 

Pierwszą zasadniczą zmianą tegorocznej pielgrzymki będzie samo jej wyjście. Pątnicy nie będą rozpoczynali pielgrzymowania z placu przy Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie sprawowana była wspólna Msza św. W tym roku grupy wychodziły będą na szlak bezpośrednio ze swoich parafii, a symboliczne otwarcie połączone z Eucharystią pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika odbędzie się w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu. Wezmą w niej udział pielgrzymi z grupy nr 6. Pozostałe grupy Msze św. przeżyją w swoich parafiach. - Oczywiście, inne grupy mogą uczestniczyć, ale z zachowaniem dystansu, dyscypliny i reżimu sanitarnego - wyjaśnia ks. Mirosław Kszczot - dyrektor 42. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. 

W tym roku na pielgrzymi szlak nie wyjdą kolumny ze Starachowic i Opoczna. 

Zmieni się również samo pielgrzymowanie. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, pielgrzymi nie będą nocowali w domach osób, którzy chcą ich ugościć, ale w namiotach. Zalecane jest również, by rodziny pątników zrezygnowały z wizyt na szlaku. - Grupy są samodzielne i dobrze zorganizowane. Widzimy, że księża bardzo poważnie podeszli do tego tematu - dodaje ks. Mirosław Kszczot. 

Wejście na Jasną Górę również będzie różniło się od tego, które pielgrzymi znają już od wielu lat. W tym roku Msza św. na Wałach Jasnogórskich dla pielgrzymów z diecezji radomskiej. sprawowana będzie 13 sierpnia o godz. 15.00. Dopiero po Eucharystii będzie można indywidualnie wejść do Kaplicy Cudownego Obrazu. - Są grupy, które zadeklarowały, że dojadą na czwartkową Mszę, zachęcamy do tego - proponuje dyrektor pielgrzymki: 

Ciągłość pielgrzymowania z diecezji radomskiej zostanie zachowana, jednak - w porównaniu do ubiegłych lat, kiedy pątników liczyło się w tysiącach - tegoroczne wyjście będzie miało poniekąd charakter symboliczny. Jednak nie liczy się ilość, ale jakość, a przede wszystkim duchowa łączność. Dlatego w tym roku organizatorzy zachęcają do pielgrzymowania duchowego. - Z całego serca zachęcam, żeby ten czas w parafiach był wykorzystany do tego, żeby gromadzić się na te nabożeństwa, które związane są z pieszą pielgrzymką. W tym roku nie było okazji do gromadzenia się podczas rekolekcji wielkopostnych, To dobry moment, aby przeżyć je właśnie teraz - mówi ks. Mirosław Kszczot i dodaje: - W związku z przeżywanym Rokiem Eucharystii, my również na Eucharystii chcemy się skupić: 

Pielgrzymi, którzy zdecydują się wyjść na szlak są zobowiązani do podpisania deklaracji dotyczących ich stanu zdrowia z uwzględnieniem możliwości zakażenia oraz świadomości zagrożenia, które może się pojawić - mimo przestrzegania zasad i reżimu sanitarnego. Pielgrzymi będą spać w namiotach i samodzielnie przygotowywać posiłki, obowiązkowe jest również mierzenie temperatury, zachowanie dystansu społecznego i zasad higieny - wyjaśnia ks. Krzysztof Bochniak - kierownik II kolumny radomskiej, dyrektor pielgrzymki w intencji trzeźwości do Niepokalanowa, która odbyła się pod koniec czerwca: 

Osoby, które planują wziąć udział w pielgrzymce, już teraz powinny unikać ryzykownych kontaktów i obserwować swój stan zdrowia - przestrzega ks. Bochniak: 

4 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszą wierni z Kozienic. Chociaż grupa na pewno nie będzie tak liczna, jak w ubiegłych latach, to udział w pielgrzymce zadeklarowali nie tylko "stali bywalcy pątniczego szlaku", ale również osoby, które chcą pielgrzymować po raz pierwszy. - Wiele osób - zwłaszcza starszych - mówi: "W końcu będzie jak kiedyś" - mówi ks. Wiesław Janowski z parafii Krzyża Świętego w Kozienicach: 

Namioty nie odstraszają grupy Akademickiej, która w namiotowym trybie pielgrzymuje od lat. Jak mówią Leszek Jaworski i Marcin Hernik, odwaga połączona z rozsądkiem pozwalają po raz kolejny iść na Jasną Górę. - Zapraszamy tych, którzy chcieliby pójść na Jasną Górę, ale ich grupa z powodu epidemii nie wychodzi na szlak:

42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy 6 sierpnia.