Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Ruszył ostatni etap termomodernizacji seminarium duchownego w Radomiu

wtorek, 04 sierpnia 2020 10:16 / Autor: Radosław Mizera
fot. Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Zwiększenie efektywności energetycznej jest głównym celem trwających prac budowlano-remontowych gmachu Wyższego Seminarium Duchowne w Radomiu. Tym razem mają zostać zainstalowane pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i energooszczędne oświetlenie na wirydarzu.

Ks. Rafał Widuliński, dyrektor ekonomiczny seminarium powiedział, że jest to ostatni etap trwającego od kilku lat procesu termomodernizacji gmachu. - Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej seminarium i, co za tym idzie, oszczędności - wyjaśnił ks. Widuliński.

Dyrektor ekonomiczny dodaje, że zakres prac jest ogromny.

- Prace na dachu odbywają się na powierzchni ponad 3300 metrów kwadratowych. Wymieniana jest więźba dachowa, pojawią się także wzmocnienia pod panele fotowoltaiczne – informuje ks. Widuliński.

Instalacja fotowoltaiczna będzie się składała z około 150 modułów, zaś w ramach pomp ciepła zostaną wykonane odwierty w ziemi na placu seminaryjnym. Zostanie wykonanych kilkadziesiąt odwiertów na głębokości ok. 50 metrów. - Jesteśmy na etapie badania gruntu, bowiem podłoże na którym stoi gmach seminarium duchownego jest skaliste – wyjaśnił ks. Rafał Widuliński.

Prace potrwają do końca marca 2021 roku. Prace są finansowane dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Przypomnijmy, że diecezja otrzymała zgodę na budowę seminarium duchownego w grudniu 1987 roku, a już 1 stycznia 1988 roku bp Edward Materski mianował dyrektorem budowy ks. Stanisława Pinderę, proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. W lipcu rozpoczęto pierwsze wykopy. Do 10 września 1988 r. zbudowano parter pierwszego skrzydła. Inauguracja pierwszego roku akademickiego w radomskim seminarium odbyła się 21 września 1989 r. w auli im. ks. Antoniego Rewery .Do chwili poświęcenia seminarium na budowie pracowało około 40 tysięcy ludzi. 4 czerwca 1991 r., seminarium poświęcił św. Jan Paweł II.