Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Juszczak erygował nową parafię greckokatolicką w Radomiu

wtorek, 04 sierpnia 2020 11:27 / Autor: Radosław Mizera
foto: Kościół Greckokatolicki/Twietter
Radosław Mizera

Bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce, erygował nową parafię w Radomiu. Funkcjonuje ona pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego i korzysta gościnnie z kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Kazimierza przy ulicy Głównej 16.

Do tej pory w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski, którego proboszczem od 11 maja 2017 r. był ks. Igor Małysz. Od 1 sierpnia tego roku zgodnie z dekretem proboszczem nowo utworzonej parafii został Igor Małysz.

- Nasza wspólnota już w pełni może prowadzić działalność duszpasterską - cieszy się ks. Igor Małysz. - Początki były trudne, bo nie było wiadomo, czy wierni będą korzystać z posługi księży. Ale dzisiaj widać, że nasza wspólnota żyje - powiedział Radiu Plus Radom ks. Małysz

Nabożeństwa w Radomiu odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 14.00 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Kazimierza.

Portal cerkiew.net.pl podaje, że członkowie radomskiej parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Szkoła prowadzi zajęcia katechezy, w soboty organizowane są spotkania katechetyczne i integracyjne. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są również zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki.

Kościół radomski od trzech lat pomaga ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów Wschodnich i są częścią Kościoła katolickiego. Powstały one z reguły w drodze unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim. W kościołach greckokatolickich sprawowana jest liturgia w obrządku bizantyjskim, bardzo zbliżonym do tradycji Cerkwi prawosławnej, ale w pełni jednak zgodna z nauką Kościoła łacińskiego. Spośród Kościołów greckokatolickich na świecie najliczniejszy jest Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Liczy ponad 6 mln wiernych. Często spotykamy się tutaj z określeniem Kościoła unickiego, a na terenie Polski z oficjalną nazwą Kościół Greckokatolicki w Polsce.