Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Dziś rusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem Eucharystia - Wielka Tajemnica Wiary

środa, 05 sierpnia 2020 14:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dziś wyruszy 42 Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Ze względu na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie 11 grup liczących ok. 600 osób.

W tym roku grupy będą wychodziły na szlak bezpośrednio ze swoich parafii, a symboliczne otwarcie połączone z Eucharystią pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika odbędzie się w parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu przy ulicy Starokrakowskiej 144. Wezmą w niej udział pielgrzymi z grup: nr 6, akademickiej i z Sadkowa. Początek o godzinie 10.00.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, pielgrzymi nie będą nocowali tradycyjnie w domach rodzin, które chcą ich ugościć, ale w namiotach. Zalecane jest również, by rodziny pątników zrezygnowały z odwiedzin na trasie pielgrzymki.

Natomiast pątnicy ze Skarżyska-Kamiennej pójdą zupełnie nową trasą, prowadzącą głównie drogami leśnymi i ustaloną przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Pielgrzymi wyjdą w piątek, 7 sierpnia po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika o godz. 8.00.

W tym roku nie będzie też tradycyjnych kolumn - grupy będą pielgrzymowały indywidualnie. Na pielgrzymi szlak nie wyjdą kolumny ze Starachowic i Opoczna.

W tym roku msza św. na wałach jasnogórskich dla pielgrzymów z diecezji radomskiej. sprawowana będzie 13 sierpnia o godz. 15.00.

Biskup radomski skierował do pątników przesłanie, w którym przypomina, że pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy, dyskusji i ofiary. To „rekolekcje w drodze”.Całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do wyznaczonego przez Stwórcę celu. Wiara nadaje sens temu pielgrzymowaniu.

- Ze względu na panującą epidemię nie będzie możliwy w tym roku liczny fizyczny udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Dlatego też podejmiemy dwojaką formę udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę: pielgrzymowanie duchowe i tradycyjne (z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad) - przypomniał ksiądz biskup.

Bp Tomasik zaprosił wiernych do udziału w pielgrzymce duchowej. Przypomniał, że w kościołach diecezji będą organizowane wieczorne spotkania modlitewne, podczas których będzie można uczestniczyć we Mszy Święteji i w adoracji. - Wysłuchamy tematycznej konferencji wyznaczonej na konkretny dzień. Apelem Jasnogórskim zakończymy wieczór modlitwy. W tej formie pielgrzymki duchowej możemy wszyscy uczestniczyć. Serdecznie zapraszam! - czytamy w zaproszeniu księdza biskupa.

Tematyka wszystkich rozważań będzie koncentrowała się wokół hasła pielgrzymki: „Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary”. Pielgrzymi będą także wspominali 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II oraz 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Wspominając Sługę Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego pątnicy będą przygotowywali się do Jego beatyfikacji.

- Grupy, które już podjęły decyzję o zorganizowaniu fizycznego udziału w pielgrzymce bardzo proszę o zachowanie wszystkich zasad przekazanych przez władze państwowe i medyczne. Uczestnicy tej formy pielgrzymowania będą naszymi reprezentantami na szlaku pielgrzymim i zaniosą do Matki Bożej także i nasze intencje - apeluje bp Tomasik.

- Drodzy Bracia i Siostry, zachęcam wszystkich do włączenia się w nasze duchowe pielgrzymowanie pod opieką Matki Bożej. Będzie ono umacniać w nas wiarę i doda nam siły do odważnego wyznawania wiary w każdej sytuacji. Stanie się ono także okazją do odbycia rekolekcji, które w większości naszych parafii w tym roku nie mogły się odbyć." - napisał bp Henryk Tomasik.