Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Tomasik: w Polsce tworzy się wielką kampanię walki z Kościołem

poniedziałek, 14 października 2013 14:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do szalejącej burzy porównał biskup Henryk Tomasik ataki mediów na Kościół. Chodzi o problem nadużyć seksualnych względem osób niepełnoletnich.

Ordynariusz radomski przypomniał, że w ubiegłym roku polskie sądy orzekły 615 prawomocnych wyroków w sprawie pedofilii. - Szkoda, że dziennikarze o tym nie piszą. Pedofilia to poważny problem, który dotyka całego społeczeństwa - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji radiowej ''Kwadrans dla Pasterza'' na antenie Radia Plus Radom.

Bp Tomasik nawiązując do ostatniego apelu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie nadużyć seksualnych względem osób niepełnoletnich powiedział, że pedofilia jest jednym z najcięższych przewinień wobec dzieci i młodzieży. - Ale smutne jest to, że tworzy się wielką kampanię walki z Kościołem, nie dostrzegając solidnej pracy tysięcy księży. Nie można krzywdzić wszystkich przez pryzmat błędu jednego człowieka - zwrócił uwagę ordynariusz radomski.

Obecną sytuację w kraju porównał do szalejącej burzy. - To co przeżywamy jest w pewnym sensie burzą i to różnych wymiarach. Trudno powiedzieć, że życie polityczne i gospodarcze jest ustabilizowane. Sytuacja wielu młodych, bezrobotnych, problemy służby zdrowia - to są poważne problemy społeczne. Na tym tle dostrzegamy ciągłe ataki na Kościół. Owszem, zło trzeba nazywać po imieniu, nie można mówić, że nic się nie stało - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Przypomnijmy, że w ostatnim komunikacie biskupi apelują o reagowanie na krzywdę dzieci i szeroką prewencję. Przepraszają za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Proszą też o szerokie spojrzenie na problem pedofilii, bo ochrony potrzebują wszystkie dzieci, we wszystkich środowiskach. Podkreślają też, że pedofilia jest jednym z najcięższych przewinień wobec dzieci i młodzieży. Negatywna ocena tej krzywdy przez Kościół jest jednoznaczna.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Tag: