Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Ustanie pandemii jedną z głównych intencji tegorocznej pielgrzymki

czwartek, 06 sierpnia 2020 13:46 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Mniej liczna, ale rozśpiewana i rozmodlona jak zawsze. 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę jest już w drodze do Matki. Jedną z głównych intencji w tym roku jest ustanie pandemii.

W tym roku pielgrzymka diecezji radomskiej jest mniej liczna ze względu na pandemię. W sumie liczy 11 grup i około 600 osób. Przed wymarszem wielu pątników skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania.

- To jest najważniejsze. Właśnie po to idziemy, żeby być w stanie łaski uświęcającej i wtedy Bóg może do nas przemawiać - mówi Filip z grupy akademickiej.

Iwona w tym roku nie mogła pójść na pątniczy szlak, ale będzie wspierać pielgrzymów duchowo.

- Przyszłam tutaj duchowo łączyć się z pielgrzymami. Bardzo chciałam iść, ale z różnych powodów nie udało się - powiedziała.

Grupa z Kozienic jest już trzeci dzień w drodze. Anna Krekora mówi, że tegoroczna pielgrzymka jest mniej liczna, ale niewiele różni się od tej z poprzednich lat. Największym utrudnieniem jest brak możliwości spotkania z bliskimi.

- Ja jestem osobą, która żyje we wspólnocie. Normalnie spotykamy się z ludźmi na trasie. Dzisiaj oni do mnie dzwonią, ale ja nie mogę spotkać się z nimi. Dla mnie to jest bardzo bolesne, ale ofiarujemy to Panu Bogu w modlitwie - mówi.

Wśród intencji pojawiały się także prośby o ustanie pandemii.

Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu apeluje o przestrzeganie przepisów sanitarnych.

- W maseczkach jest bardzo trudno iść, ale wszędzie, gdzie jest to możliwe, warto je zakładać. W miarę możliwości trzeba też zachować dystans. Bardzo ważna na pielgrzymce jest dezynfekcja i mycie rąk - mówi doktor Wiśniewska.

Ks. Dariusz Olender, proboszcz parafii św. Jana Pawła II na Sadkowie poszedł na pielgrzymkę po raz 43. Jedną z głównych intencji jest ustanie pandemii, ale także - w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - podziękowanie za pontyfikat Papieża Polaka.

Ewa Pawłowska z grupy nr 21 wyruszyła na pielgrzymkę z relikwiami błogosławionej Karoliny Kózkównej - patronki duszpasterstwa akademickiego.

Edward Kowalik był na pielgrzymce 20 razy. W tym roku, ze względu na pandemię, nie mógł dołączyć do pątników na trasie, ale deklaruje modlitwę w ich intencji.

Piesza pielgrzymka diecezji radomskiej dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia.