Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

To ogromny ból

poniedziałek, 14 października 2013 15:07 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Utrata dziecka to ogromy szok dla każdej kobiety - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin. 15 października w całej Polsce będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego.

Ks. Sławomir Adamczyk zwraca uwagę, że śmierć dziecka to jedna z największych tragedii jakiej doświadczają rodzice. Dodaje, że poronienia, zagrożenia cywilizacyjne, aborcja, to najczęstsze przyczyny śmierci dzieci. Podkreślił również, że zorganizowanie pogrzebu, wsparcie dane rodzicom, pomaga po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę, jest okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego. - Utrata dziecka to ogromy szok dla każdej kobiety. Temu przeżyciu towarzyszy ogromy ból, często kobieta, która utraciła dziecko obwinia Boga, siebie i męża. Wiele kobiet potrzebuje wsparcia psychologicznego i terapeutycznego - opowiada ks. Adamczyk.

Od dziewięciu lat 15 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka Utraconego. Radomskie obchody z tej okazji odbędą się w kościele Świętej Rodziny przy ul. Kelles-Krauza. W programie jest o godzinie 18.00 Msza św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka oraz o 19.00 modlitwa różańcowa i zapalenie świec pod pomnikiem Maryi Matki Życia przy ul. Malczewskiego 1.

W Polsce każdego roku ok. 50 tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka, ponad 40 tysięcy kobiet przeżywa poronienie, 2 tys. dzieci rodzi się martwe, a kolejne 5 tys. umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków.