Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

Dzisiaj Leśna Droga Krzyżowa w Michniowie

piątek, 14 sierpnia 2020 09:47 / Autor: Monika Nowakowska
foto: WChochoł/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zaprasza do udziału w Leśnej Drodze Krzyżowej. Uroczystość odbędzie się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów w leśnictwie Michniów w miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło. W tym roku przypada 77. rocznica pacyfikacji wsi Michniów.

Uroczystość organizowana jest w przededniu obchodów Cudu nad Wisłą i wpisuje się w 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz jubileusz 140-lecia powstania radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Uroczystość w najbliższy piatek, 14 sierpnia rozpocznie nabożeństwo „Leśnej Drogi Krzyżowej” o godz. 11.00. Następnie, o godz. 12.30 rozpocznie się Msza Św. polowa w intencji zamordowanych podczas pacyfikacji Michniowa: gajowego Władysława Wikło z rodziną, zamordowanych leśników i mieszkańców Michniowa oraz leśników, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło.

Obchodom będzie towarzyszyła promocja publikacji wydanej przez RDLP w Radomiu pt.: "Stulecie Bitwy Warszawskiej. Udział leśników radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w wojnie polsko-bolszewickiej" autorstwa zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu Piotra Kacprzaka oraz projektu multimodalnego pn.: "Leśnicy na stulecie zwycięstwa".

„Leśna Droga Krzyżowa” to ścieżka edukacyjno-historyczna utworzona przez Nadleśnictwo Suchedniów w roku obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Ścieżka o długości 607 metrów znajduje się w leśnictwie Michniów w oddziałach położonych w pobliżu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. „Leśna Droga Krzyżowa” poświęcona jest pamięci leśników, ich rodzin oraz wszystkich patriotów, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości, nigdy nie tracąc wiary w odrodzenie się Wolnej Polski. Obiekt ten jest także hołdem dla mieszkańców Michniowa bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie pacyfikacji wsi w dniach 12-13.07.1943 r.