Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Upamiętnią prześladowanych za wiarę

piątek, 14 sierpnia 2020 15:00 / Autor: Radosław Mizera
foto: pixel2013/pixabay
Radosław Mizera

Z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, 22 sierpnia 2020 roku w Dobrzyniu nad Wisłą odbędą się polskie obchody tego wydarzenia. Organizuje je Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozpoczynające się 22 sierpnia o godz. 21 obchody obejmą zapalenie pochodni w geście solidarności z prześladowanymi oraz internetową akcję zapalania świec i zniczy. W całej Polsce podświetlone zostaną gmachy urzędów i instytucji kulturalnych.

By wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie wystarczy opublikować na Facebooku bądź Twitterze zdjęcie zapalonej świecy i opisać jej symbolikę.

„Oznacz Laboratorium, dodaj hashtag: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters. Możesz również ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, którą przygotowaliśmy z tej okazji. Dołącz do obchodów - buduj kulturę wolności!” – podaje Laboratorium Wolności Religijnej w wydarzeniu „Światło dla prześladowanych” w serwisie Facebook.

W 2019 roku w Polsce odnotowano 64 przypadki szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i wyznania chrześcijan, w rzeczywistości tego typu incydentów mogło być jednak więcej. Należy pamiętać o „nigdzie nie zgłaszanych ani nie monitorowanych, a często obecnych w dyskursie publicznym aktach etykietowania, poniżania, deprecjonowania czy ośmieszania osób otwarcie przyznających się do swojej wiary” – wskazują organizatorzy akcji.

Projekt Laboratorium Wolności Religijnej powstał w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma za zadanie przeciwdziałać „naruszaniu wolności sumienia i wyznania oraz dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawaną religię”. W tym celu prowadzi działania prewencyjne i profilaktyczne oraz kształtuje odpowiednie postawy poprzez organizację inicjatyw edukacyjnych. Program został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.