Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

Sanktuaria

43 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy

środa, 19 sierpnia 2020 15:53 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: parafia w Starej Błotnicy
Elżbieta Warchoł

W piątek, 21 sierpnia przypada 43 rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy. Koronacji obrazu dokonał ówczesny kardynał Karol Wojtyła arcybiskup krakowski. Była to jego ostatnia koronacja przed wyborem na Stolicę św. Piotra.

O tamtych wydarzeniach opowiada książka pt: Między zawierzeniem a dezintegracją. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 VIII 1977 r., której autorem jest dr Krzysztof Busse z IPN w Radomiu. W publikacji znajduje się bogaty materiał ikonograficzny pochodzący ze zbiorów IPN i kościelnych. Przedstawione zostały też przygotowania, obserwacje i działania dezintegracyjne Służby Bezpieczeństwa związane z tą uroczystością. 

21 sierpnia przypada też patronalne święto Stowarzyszenia Kobiety dla Starej Błotnicy. Msza św. sprawowana będzie o godz. 17.00. Wcześniej o godz. 16.30 nowenna do Matki Bożej Pocieszenia.

Opiekunami sanktuarium są od 8 września 2000 r. ojcowie paulini, którzy prowadzą pracę katechetyczną oraz pielgrzymkowo - sanktuaryjną, głoszą rekolekcje i misje. Obecnie w Starej Błotnicy przebywa 5 zakonników.