Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Modlitwa i post w intencji prześladowanych na Bliskim Wschodzie

poniedziałek, 25 sierpnia 2014 14:52 / Autor:

Jutro modlimy się o ustanie prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Polscy biskupi zaapelowali do wiernych, aby 26 sierpnia przeżyli jako Dzień modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Prezydium Koferencji Episkopatu Polski zachęca, aby w tym dniu wziąć udział we Mszy Św. oraz ofiarować Komunię Św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskich Wschodzie. Warto podjąć teź pokutę, np. pościć, odmówić różanieć, odprawić drogę krzyżową, czy wesprzeć biednych. Zachęta biskupów jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako. Błagał on Polaków o solidarność w związku z masowymi prześladowaniami chrześcijan w Iraku, Syrii i Palestynie. 

 

- Dżihadyści, którzy uważają, że wyznają najprawdziwszy stuprocentowy islam, przyczyniają się do tego, że życie chrześcijan w Iraku staje się niemożliwe. Wszyscy są albo siłą skazani na przyjęcie islamu albo muszą być wygnani albo zabici. Nie mogą istnieć na tym swoim terenie, gdzie żyli. Istnieje ogromna nędza tych ludzi, w bardzo gorącym klimacie, brakuje wszystkiego i stąd wielki apel papieża i całego świata chrześcijańskiego, żeby pomóc zarówno chrześcijanom w Iraku jak i tym Irakijczykom, którzy nie akceptują tak radykalnej i wrogiej inaczej myślącym ideologii. Trzeba i nam włączyć się w pomoc ludziom, którzy zostali wygnani, skazani na powolną zagładę, podać rękę tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Przetrwają chyba tylko dzięki naszej pomocy -  powiedział w Radiu Plus Radom kanclerz diecezji radomskiej, ks. Edward Poniewierski.

 

Biskupi zwracają uwagę na szybkie zmniejszanie się liczby chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jeszcze na początku wieku w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, a dziś jest ich tylko 150 tys. "Smutek i wspólczucie budzi w nas wołanie ponad miliona naszych braci - wygnanych, umęczonych, pozbawionych domu i ojczyzny, który proszą: nie zostawiajcie nas samych!" - czytamy w biskupim apelu.

 

W związku z inicjatywą modlitwy za Bliski Wschód do Polski przyjedzie jutro abp. Jean Benjamina Sleiman OCD, łaciński metropolita Bagdadu. Odwiedzi Warszawę, Częstochowę, Poznań i Siedlce. odwiedzi Warszawę, Częstochowę, Poznań i Siedlce. Hierarcha będzie sprawował jutro o godz. 11 na Jasnej Górze Mszę Św. w intencji pokoju w Iraku. Natomiast w piątek w Poznaniu spotka się  przewodniczącym Episkopatu Polski i metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim.