Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Szafarz pilnie poszukiwany

piątek, 18 września 2020 12:49 / Autor: Radosław Mizera
foto: Michał kaczor/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W diecezji radomskiej posługuje obecnie 220 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Okazuje się, że liczba ta jest niewystarczająca, bowiem do kurii wciąż napływają prośby wiernych o możliwość przyjmowania Komunii świętej przez chorych w każdą niedzielę i obowiązujące święta. Dlatego trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego kursu dla kandydatów na szafarza.

Ks. Tomasz Herc, diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej poinformował, że posługę wobec chorych nie mogących uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej podejmuje w diecezji radomskiej już 220 szafarzy. - W wielu parafiach nie ma jeszcze takiej możliwości. Dlatego prosimy księży proboszczów o wyjście naprzeciw potrzebom chorych pozostających latami w swoich domach i nie mogących uczestniczyć w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej i zaproponowanie posługi szafarzy swoim parafianom - pisze ks. Herc w liście do księży proboszczów.

Kandydatem na szafarza może być mężczyzna, który ukończył 35. rok życia i nie ukończył 65. roku życia; (możliwość dyspensy po 25 roku życia); jest katolikiem bierzmowanym; posiada przynajmniej średnie wykształcenie (możliwość dyspensy na podstawie opinii Proboszcza); odbył specjalne przygotowanie liturgiczno-teologiczne zakończone pozytywnie zdanym egzaminem; jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej; odznacza się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych (kawaler lub żyjący w sakramentalnym związku małżeńskim).

Kurs rozpocznie się 9 stycznia 2021 roku i będzie obejmował 5 spotkań w soboty oraz rekolekcje w dniach 26-28 lutego 2021 r. Liturgiczne ustanowienie szafarzy i posłanie ich do pracy w parafiach nastąpi 7 marca 2021 r.

Spotkania będą rozpoczynały się o godzinie 9.00 Mszą świętą, a po niej 6 godzin wykładów i ćwiczeń z różnych dziedzin teologii. Kandydaci na szafarzy muszą mieć czas w soboty od godziny 9.00 do 15.00.

Koszt Kursu pokrywa w całości parafia zgłaszająca kandydata, który będzie w niej bezinteresownie posługiwał. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 grudnia 2020 roku.