Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Warto zainwestować w przyszłe małżeństwo

wtorek, 15 października 2013 10:53 / Autor:

Rusza kolejna edycja weekendowych kursów przedmałżeńskich w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu. 

Do małżeństwa warto i trzeba dobrze się przygotować, bo to decyzja o ślubie to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu. - To jest taka formuła dla tych, którzy przygotowują się do małżeństwa, planują go w najbliższym czasie, ale również dla takich par, które już są pewne, że na jakimś etapie życia będzie związek małżeński, ale chciałyby się solidnie dobrze do tego przygotować - mówi ks. Marek Adamczyk, duszpasterz akademicki i organizator kursów.

 

W ciagu trzech dni odbywa się 16 spotkań tematycznych. Składają się one z dwóch części. W pierwszej swoimi doświadczeniami dzieli się para małżeńska oraz cennych rad udziela ksiądz. Prowadzący poruszają m.in. temat komunikacji w małżeństwie, chrześcijańskiej wizji małżeństwa. Wszystko okraszone jest solidną dawką przykładów. - Przede wszystkim chcemy uwrażliwić młodych ludzi na to, że są inni, żeby dotrzegli swoje różnice jako kobieta i mężczyzna i jako ludzie i żeby te różnice ich nie dzieliły, ale były wzajemnym bogactwem, czymś, czym się można ucieszyć. Staramy się mówić także o tym, jak w ogóle budować bliskość i jedność małżeńską. Poświęcamy też trochę miejsca komunikacji. Mówimy o kryzysach jak na nie patrzeć. Staramy się w kryzysie dotrzec szansę, a nie zagrożenie - mówi Paweł Kopycki, autor Elementarza teologii ciała wg Jana Pawła II i prowadzący wraz z żoną weekendowe kursy przedmałżeńskie. 

Druga i główna zarazem część należy już do małżonków, którzy pracują nad otrzymanymi materiałami. Rozmawiają o tym, o czym często nie mieli okazji, czasu może czasem chęci. Zagwarantowana jest ścisła intymność tych rozmów. Wszystko zostaje pomiędzy narzeczonymi. Jednym z podstawowych warunków sensowności takich rozmów jest szczerość narzeczonych. - Przede wszystkim rozpoznają jaki jest punkt widzenia, czy nie ma dużych rozbieżności na temat wyobrażeń o ich malżeństwie. To jest też czas dzielenia się własnymi doświadczeniami, związanymi z małżeństwem, z relecjami z Panem Bogiem, wizjami, jak widzieliby rozwiązywanie konfliktów, jaki jest ich pomysł na wychowywanie dzieci. Dla mnie było ogromnym zaskoczeniem, bo okazało się, że przynajmniej część par, która przychodziła na kurs nigdy nie rozmawiała o takich tematach, które wydają mi się podstawowe, które byłem przekonany, że są bardzo głęboko i wielokrotnie na różne sposoby przegadane. Wiele osób pisało o tym, że po kursie odkryło swojego narzeczonego - mówi ks. Marek.

 

Najbliższe edycje kursu odbędą się: 22 - 24 listopada 2013 r.; 24 - 26 stycznia 2014 r. i 16 - 18 maja 2014 r. Spotkania odbywają się w ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Górniczej 2. Rozpoczynają się w piątek o godz. 17, a kończą w niedzielę o godz. 14. 

Zapisywać się należy w ośrodku DA oraz bezpośrednio u ks. Marka Adamczyka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 48 360 79 40).

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.