Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Koncert Papieski "PAPIEŻ PRZEBACZENIA" w Starachowicach

niedziela, 04 października 2020 11:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Robert Grudzień
Elżbieta Warchoł

Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski i Robert Grudzień zapraszają na inaugurację festiwalu w Starachowicach 2020. Rok Świętego Jana Pawła II.

Koncert Papieski "PAPIEŻ PRZEBACZENIA" na rozpoczęcie popularnej "organówki" w Starachowicach w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu Roberta Grudnia "Zrozumieć Niepodległą" już w niedzielę, 4 października 2020 roku. Organizatorem wydarzenia jest Park Kultury w Starachowicach. Zmieniał Europę i świat, zwyciężył komunizm a Sejm RP - ogłaszając rok 2020 rokiem św. Jana Pawła II - nazwał go najważniejszym z Ojców niepodległości Polski. W tym roku przypada setna rocznica urodzin papieża – Polaka. Jego pamięć uczczą Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej w Starachowicach. Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Starachowicach rozpoczynają się w październiku. Pierwszy koncert, zatytułowany " PAPIEŻ PRZEBACZENIA" już w niedzielę 4 października, o godz. 19.00 w kościele MB Nieustającej Pomocy. Wystąpią: Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski – śpiew, Anna Drela – narrator, Robert Grudzień – organy, fortepian. Podczas koncertu usłyszymy pieśni sakralne i patriotyczne oraz autorską muzykę Macieja Miecznikowskiego. Na zakończenie koncertu zaplanowana jest wspólna modlitwa "Święty Boże" o ustanie pandemii koronawirusa z zapewnieniem Papieża Franciszka o modlitwie za organizatorów i uczestników uroczystości. To wydarzenie artystyczne i religijne poprzedzą ważne uroczystości parafialne. Podczas Mszy Świętych kazania o św. s. Faustynie i Bożym Miłosierdziu wygłosi ks. dr Sławomir Czajka. Modlitwa będzie połączona z podziękowaniem kapłanowi za odnowienie relikwii i nowy relikwiarz świętej sekretarki Bożego Miłosierdzia, który znajduje się w Kaplicy Miłosierdzia.

Międzynarodowy Festiwal Organowy w Starachowicach to wdrożenie w życie słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i przez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii. – Każdy z nas, ludzi wierzących ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to oczywiście Jego pielgrzymki do Polski kiedy odwiedzał wszystkie diecezje i spotykał się z wiernymi. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas Jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP II. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów – przyznaje Robert Grudzień kierownik artystyczny starachowickiej "organówki". Dodaje, że to bardzo ważne zadanie w dzisiejszych czasach.