Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Grabów n.Pilicą
Dziś jest: Sobota, 25 września 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Pamięć o misjonarzu - wystawa u filipinów

piątek, 09 października 2020 13:41 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Dziś w programie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej wernisaż wystawy i wspomnienie misjonarza ks. Marcelego Prawicy, który przez 45 lat pracował i ewangelizował w Zambii. Początek o 19.00 w kościele księży filipinów przy ul. Grzybowskiej 22.

Radom szczepienia

Jako misjonarz pracował w Zambii. Gdy rozpoczął w Afryce posługę duszpasterską do najdalszej kaplicy miał prawie 300 kilometrów. Wspominał, że początki były trudne, bowiem każdy misjonarz musiał we własnym zakresie szukać środków na funkcjonowanie misji. Nie było wówczas Centrum Formacji Misyjnej, nie było również żadnego biura misyjnego. W 2007 r. ks. Prawica omal nie zginął, gdy podczas przejazdu samochodem został ostrzelany przez bandytów, a kula o włos ominęła jego głowę.

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku - Kamiennej. W 2013 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, odwiedził go wtedy w jego misyjnej parafii bp Henryk Tomasik.

W styczniu 2017 roku pomimo możliwości przejścia na zasłużoną kapłańską emeryturę, powrócił już po raz ostatni spełnić dzieło misyjne w Chingombe.

Zmarł w koneckim szpitalu w wieku 79 lat 17 września 2017roku, jeden z najstarszych polskich misjonarzy.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy. W sali gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki misyjne.

Patronat medialny: Radio PLUS Radom