Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Chryzolog, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Wielka
Dziś jest: Piątek, 30 lipca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Spektakl o Prymasie Wyszyńskim w Oratorium

sobota, 10 października 2020 13:39 / Autor: Wojciech Sałek
foto:Teatr A
Wojciech Sałek

Spektakl Teatru A osnuty na "Zapiskach więziennych Prymasa" przedstawiony zostanie w Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22 w sobotę 10 października o godz. 19.00, w przedostatni dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

"Życie jest większe od legend" to widowisko upamiętniające 60-lecie osadzenia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku, Prymas przebywał tu w okresie od 06.10.1954 do 27.10.1955 roku.

Spektakl osnuty przede wszystkim na Zapiskach więziennych Prymasa (oraz dokumentów historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50-tych) – starając się tyleż opowiadać losy wybitnego człowieka, co dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa. W tym kontekście przywołanie wątków biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego wydaje się wyjątkowo trafiona, a kolejna rocznica jego osadzenia w Prudniku koresponduje z bodaj najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1955 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie w 1655 r. Wydarzenie z 1955 r., w zgodnej opinii historyków miało znacznie szersze, jak tylko religijne, znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa. Owe wielkie wydarzenia znajdują swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

obsada:

Angelika Chirowska, Małgorzata Grund-Bismor, Magdalena Kocur, Grażyna Styś ,Marcin Dzwonowski, Marek Stecko, Leszek Styś.

scenariusz i reżyseria na podstawie Zapisków więziennych Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Leszek Styś

 

Przypominamy, że od 10 października w całym kraju obowiązuje tak zwana „żółta strefa” z zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. W związku z tym w ORATORIUM widownia stanowi 25 % miejsc. Dla wszystkich podczas koncertu, spektaklu czy spotkania obowiązujące są maseczki i wcześniejsza dezynfekcja rąk.

Patronat medialny: Radio PLUS Radom