Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Dziś jest: 23 września 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Nominowani do nagrody

wtorek, 15 października 2013 13:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Stowarzyszenie ''Budujemy Przystań'' i Halina Marciniak zostali nominowani do tegorocznej nagrody ''Viventi Caritate'' - Żyjącemu Miłością, która zostanie wręczona 18 października, w dwunastą rocznicę tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka.

Mszę świętą będzie celebrował bp Henryk Tomasik w katedrze w Radomiu. Podczas liturgii będą zbierane ofiary, które zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych.

Nagroda honoruje ludzi, szczególnie z lokalnych środowisk, których działalność zostawia trwałe ślady. Wzorem takich postaw był właśnie bp Jan Chrapek.

Zbigniew Miazga z Funduszu Biskupa Jana Chrapka, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie radomskiej Caritas przedstawił nominowanych do nagrody ''Viventi Caritate'' - Żyjącemu Miłością. Są to: Stowarzyszenie ''Budujemy Przystań'' i Halina Marciniak. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie i zapewnienie wielopłaszczyznowej formy edukacji dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej i prowadzenie rehabilitacji. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia rozpoczął działalność Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych, w skład którego wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. - Ta szkoła to przykład, jak wiele można osiągnąć działając z pasją i angażując się do aktywności ludzi wielkich serc - powiedział Zbigniew Miazga. Z kolei Halina Marciniak jest pedagogiem i terapeutką oraz założycielką i twórcą koncepcji działania Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu. Jest także współtwórcą Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. Przyczyniła się też do powstania Międzyszkolnego Klubu Jeździeckiego ''Cwał''. - Ma odwagę marzeń dla innych i jej marzenia, mimo różnych przeciwności losu, spełniają się - powiedział Zbigniew Miazga, uzasadniając nominację do nagrody.

Nagroda zostanie wręczona 18 października, w dwunastą rocznicę tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. Mszę świętą będzie celebrował bp Henryk Tomasik w kościele katedralnym w Radomiu. Podczas liturgii będą zbierane ofiary, które zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych. - Spełniamy w ten sposób życzenie biskupa Jana, by zamiast na znicze i kwiaty, przeznaczać pieniądze dla potrzebujących - podkreślił Zbigniew Miazga.

W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali m.in.: Krystyna Bielawska, działaczka społeczna z Przysuchy, ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej k. Żywca, ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Nagrody honorowe otrzymali m.in.: papież Benedykt XVI i robotnicy Radomskiego Czerwca'76.

Fundusz powstał po tragicznej śmierci biskupa radomskiego Jana Chrapka. Jego celem jest niesienie pomocy potrzebującym, a także nagradzanie osób, które bezinteresownie poświęcają się dla innych. Fundusz prowadzi również działalność wydawniczą popularyzującą myśl bp. Chrapka i organizuje koncerty charytatywne. Ze środków Funduszu przez kilka lat prowadzone były badania mammograficzne oraz utrzymywany jest Dom Dziecka i Matki - Ofiar Przemocy w Rodzinie w Jasieńcu Iłżeckim.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.