Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

"By wypełnić dobrem rzeczywistość". Dla kogo Viventi Caritate 2020?

środa, 14 października 2020 09:32 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

W niedzielę, 18 października minie 19. lat od tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w radomskiej katedrze sprawowana będzie Msza św. w intencji biskupa. Po Eucharystii wręczona zostanie statuetka "Viventi Caritate" czyli dla "Żyjącego miłością". 

Nagroda wręczona zostanie już po raz 16., a jej celem jest uhonorowanie osób lub instytucji, które odznaczają się aktywną działalnością na polu charytatywnym, społecznym czy kulturalnym. W tym roku laureata nagrody wskaże kapituła konkursu. 

- Poprzez tę nagrodę chcemy pamiętać biskupa Jana, ale również dostrzec te osoby czy instytucje, które podejmują często cierpliwe, systematyczne, heroiczne wysiłki, by przestrzeń wokół nas wypełnić dobrem - mówi Zbigniew Miazga z Funduszu im. biskupa Jana Chrapka i dodaje: - Z podziwem patrzymy na ciągle obecne ślady jego stóp, owoce jego pasterskiej troski: 

Msza św. sprawowana będzie w niedzielę, 18 października w radomskiej katedrze, a Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Henryk Tomasik. Wręczenie nagrody Viventi Caritate odbędzie się bezpośrednio po Mszy św. 

W ostatnich latach laureatami wyróżnienia byli: Fundacja "Polish Orphans Charity", siostry dominikanki z Broniszewic, Rycerze Kolumba w Polsce, lekarz Lucyna Wiśniewska, Stowarzyszenie "Budujemy Przystań", Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu, Halina Marciniak - założycielki i twórcy koncepcji działania Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu, Krystyna Bielawska, działaczka społeczna z Przysuchy, ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej k. Żywca, ks. infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, Jerzy Iwański i siostra Urszula Krajewska - od lat pracujący z dziećmi w radomskich placówkach środowiskowych, Kazimierz Napieraj - emerytowany lekarz, społecznik i opiekun młodzieży, poseł Robert Telus, Janina Dłuska - oddana dzieciom radomska społeczniczka.

Nagrody honorowe otrzymali m.in.: papież Benedykt XVI i robotnicy Radomskiego Czerwca'76.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.