Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

DIECEZJA RADOMSKA

15 października - Światowy Dzień Dziecka Utraconego

środa, 14 października 2020 15:14 / Autor: Radosław Mizera
foto:dominic_winkel/pixabay
Radosław Mizera

To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. W diecezji radomskiej obchody odbędą się w Radomiu i Skarżysku-Kamiennej.

Ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej powiedział, że Dzień Dziecka Utraconego zwraca uwagę na rodziców, którzy przeżyli niewyobrażalną tragedię, jaką jest śmierć dziecka. - W Kościele pragniemy nieść duchowe wsparcie rodzicom przeżywającym utratę dziecka, towarzysząc im w modlitewnym czuwaniu - powiedział ks. Adamczyk, który był gościem Radia Plus Radom.

Zaprosił też do modlitwy różańcowej wszystkich rodziców, którzy przeżyli śmierć dziecka wraz z całymi rodzinami i wszystkich ceniących wartość życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dr Kamila Rzepka, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego dodała, że celem dnia jest wsparcie rodziców, którzy stracili dzieci w różnych okolicznościach. - Żeby pomóc im przeżyć wspomnienie o tych dzieciach. Pomodlić się za tych rodziców, żeby mieli siłę, wytrwałość, ale też pamiętać, że te dzieci orędują nad nimi w niebie - powiedziała Kamila Rzepka.

Centralne obchody Dnia Dziecka Utraconego w Diecezji Radomskiej będą obchodzone w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. O godzinie 14.30 celebrowana będzie Msza święta w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka, a godzinę później modlitwa różańcowa przy Grobie Dziecka Utraconego.

Obchody odbędą się również w kościele Świętej Rodziny w Radomiu. O godzinie 17.30 celebrowana będzie Msza święta, a po liturgii odbędzie się modlitwa różańcowa przed Pomnikiem Maryi Matki Życia.

Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 15 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Aktualnie Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski prowadzi prace nad przygotowaniem pomocy duszpasterskich dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka.