Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

Wydarzenia

40 lat radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej

sobota, 17 października 2020 17:13 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu ma już 40 lat. Dziś w kościele św. Jana Chrzciciela została odprawiona jubileuszowa msza święta.

W jubileuszowej mszy świętej wzięło udział kilkudziesięciu członków radomskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Prezes Jan Rejczak przypomniał na początku okoliczności powstania KIK-u.

- W październiku 1980 roku odbywał się pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu i wtedy po mszy świętej grupa absolwentów, skupionych w Duszpasterstwie Akademickim, poprosiła biskupa Piotra Gołębiowskiego, by mogła starać się o zarejestrowanie stowarzyszenia pod nazwą Klub Inteligencji Katolickiej. Biskup wyraził zgodę i pobłogosławił – to było 19 października 1980 roku. W lutym 1981 roku otrzymaliśmy oficjalną decyzję i zostaliśmy wpisaniu do rejestru stowarzyszeń. Inauguracja działalności odbyła się już kwietniu w tym kościele  – mówił prezes.

 

Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

- Dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za misję Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Dziękujemy za to, że wśród absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego zrodziła się ta myśl. Za pierwszych kapelanów, prezesów, za wielki trud organizowania pracy formacyjnej. Dziękujemy za to, że od początku klub miał wielką świadomość tego, że potrzebna jest praca formacyjna, pogłębianie formacji intelektualnej, duchowej, ale także i społecznej. Dziękujemy za to, że radomski KIK był inicjatorem powołania Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej, który wyłonił pierwszych posłów i senatorów. Dziękujemy za zaangażowanie członków KIK-u w różne sprawy społeczne, polityczne, a także zaangażowanie w administrację rządową i samorządową – mówił biskup radomski.

Ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej i kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu podkreśla, że początki stowarzyszenia były trudne.

- To były lata, kiedy ludzie wychodzili z tajności w wyznawaniu swojej wiary wspólnotowo. Nie było organizacji katolickich. Jedną z pierwszych był właśnie Klub Inteligencji Katolickiej, który powstał za zgodą biskupa PIotra Gołębiowskiego – mówi ks. Poniewierski.

Prezes Jan Rejczak mówi, że na przestrzeni 40 lat cele Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu nie zmieniły się.

- Głównym naszym celem jest publiczne pokazywanie obecności naszego stowarzyszenia w życiu naszego miasta, ojczyzny i Kościoła. Staramy się uczestniczyć w uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Zajmujemy też stanowisko w ważnych sprawach. Jesteśmy wrażliwi na wszystkie sprawy, które dzieją się w kościele i ojczyźnie – tłumaczy prezes Rejczak.

To nie koniec wydarzeń związanych z jubileuszem Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Na środę (21 października) zaplanowane jest spotkanie i promocja książki o KIK-u,  a 28 października w katedrze zostanie odprawiona msza święta za zmarłych członków i przyjaciół KIK.