Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Św. Jan Paweł II prorokiem i mistykiem naszych czasów

czwartek, 22 października 2020 12:23 / Autor: Radosław Mizera
Fundacja DNT
Radosław Mizera

Dzisiaj, 22 października obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Mija 42 rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża z Polski.

Ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na antenie Radia Plus Radom powiedział, że św. Jan Paweł II był prorokiem naszych czasów. Przypomniał papieskie słowa, które zostały wypowiedziane w czasie pielgrzymki do Polski w 1991 roku. W Kielcach papież mówił m.in. o godności człowieka. - Na progu zmian ustrojowych przestrzegał nas, abyśmy nie traktowali dzieci jako niepotrzebny i kosztowny dodatek życiowy. Mówił o tym, kiedy w Polsce rodziło się ok. 650 tys. dzieci rocznie. 30 lat później było to ok. 380 tys. dzieci z czego 50 tys. przychodziło na świat poza granicami naszego kraju. Dlatego uważam, że św. Jan Paweł II był prorokiem naszych czasów – mówił ks. Kowalczyk, który był gościem Radia Plus Radom.

Ks. Kowalczyk nazwał papieża-Polaka mistykiem. - Wielokrotnie dostrzegaliśmy jego zatopioną postać w modlitwie. Odmawiał brewiarz w taki sposób, jakby świat dla niego nie istniał. To była fundamentalna sprawa. To światło na współczesne czasy dotknięte pandemią koronawirusa. Musimy być zakotwiczeni w Bogu – podkreślił przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Warto przed uroczystością Wszystkich Świętych przypomnieć fenomenalne sformułowanie Benedykta XVI, że św. Jan Paweł II stoi w oknie domu swojego Ojca i nas pozdrawia. To zachęta, aby wydobyć maksimum z naszego życia, aby powiedzieć kiedyś, że swoje życie przeżyłem dobrze – dodał ks. Kowalczyk.

Zdaniem prezesa Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II powinna nam towarzyszyć dewiza „wdzięczność i zobowiązanie”. - Te słowa są wyryte na pomniku papieskim na placu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. 15 lat temu bp Edward Materski powiedział, że pontyfikat Jana Pawła był wielkim zwycięstwem Boga w dziejach świata – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk.

Na koniec ks. Kowalczyk przypomniał słowa papieża Franciszka, które skierował 14 października do Polaków. - Wówczas to papież podziękował za wszelkie inicjatywy podejmowane z okazji Dnia Papieskiego. Franciszek podziękował za to dzieło, które podejmujemy każdego roku i za wszystkie modlitwy, jakimi wspieramy jego posługę. Prosił też, abyśmy kontynuowali to wszystko – przypomniał ks. Kowalczyk.