Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Franciszek Ksawery, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 03 grudnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Modlitwa, sakramenty i świadectwo to główny oręż tej wojny

wtorek, 27 października 2020 07:28 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

Już nie tylko manifestacje na ulicach, ale również agresywne zakłocanie nabożeństw w kościołach. Czy wierzący będą musieli - nie tylko modlitwą, ale również fizycznie bronić miejsc świętych?

Po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego na ulice wielu miast wyszli obywatele, którzy nie zgadzają się z decyzją TK. Z transparentami i wulgarnymi okrzykami wychodzą manifestować, by pokazywać swój sprzeciw. W niedzielę jednak kilka z tych protestów zorganizowano pod kościołami. Tak było w naszej diecezji m.in w Radomiu, Pionkach i Skarżysku Kamiennej.

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował abp Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - To nie Kościół stanowi prawa w naszej ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności lub niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Ze swej strony jednak Kościół nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia ąż do naturalnej śmierci - mówi ks. Leszek Gęsiak - rzecznik KEP: 

 

Zdaniem ks. dr. Andrzeja Jędrzejewskiego - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, proboszcza parafii św. Stefana na radomskim Idalinie, mamy do czynienia z szeregiem paradoksów i głęboką wojną cywilizacyjną. - Ta sytuacja potwierdza dość dramatycznie prawdę o głębokim podziale, toczącej się wojnie cywilizacyjnej oraz o tym, że jest przepaść, którą trudno będzie zasypać. To pokazuje również niezwykły poziom agresji i wulgarności u części społeczeństwa. Tu też ujawniają się paradoksy, które pokazują, że tu nie chodzi o prawdę, o jakieś obiektywne dobro, o które się walczy: 

 

Jak dodaje ks. Jędrzejewski, modlitwa, sakramenty i świadectwo to główny oręż tej wojny, z którego korzystać powinni katolicy, jednak jeśli zajdzie taka konieczność, trzeba będzie bronić świątyń:

 

- Kościół to nie mury, ale przede wszystkim ludzie dający świadectwo - mówi natomiast ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. - Misją Zakonu Rycerzy Kolumba nie miała być jakakolwiek walka fizyczna, a realizowanie Ewangelii. I tak jest - mężczyźni, którzy zostają Rycerzami Kolumba dostają różaniec, a nie miecz. Walczyć mają przede wszystkim przez świadectwo: 

  

Przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego coraz częściej protestują ludzie młodzi. Naprzeciw wychodzi im młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Jedną z akcji podjętych aktualnie przez KSM, która jest odpowiedzią na obecną sytuację w kraju jest akcja modlitewna "Z Jezusem dla życia". Nie proponujemy rozwiązań siłowych, a modlitewne. Przede wszystkim miłosierdzie, nie siła! - mówi Cezary Wańko - prezes KSM Diecezji Radomskiej:

  

W czwartek TK w pełnym składzie orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wczoraj protesty odbyły się m.in w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, ale również Radomiu.