Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zbliża się doroczny odpust ku czci MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

piątek, 06 listopada 2020 11:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej rozpocznie się w sobotę, 7 listopada nowenna, która będzie towarzyszyć przypadającemu 16 listopada odpustowi ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Nabożeństwa będą przebiegać pod hasłem: "Maryja naszym orężem w czasie próby". W tym roku mija 25 lat od chwili ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Dokonał tego św. Jan Paweł II.

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach zostanie ograniczona. Dlatego msze święte będą transmitowane w internecie. - 12 listopada odbywa się ulicami miasta procesja zawierzenia z kopią obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Nie zrezygnujemy w tym roku z procesji. Udział wiernych w będzie symboliczny - powiedział ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium maryjnego, które jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce.

Dodał, że hasłem nowenny i dni opieki w Skarżysku-Kamiennej będą słowa: "Maryja naszym orężem w czasie próby". - Chcemy w sposób szczególny na nowo zawierzyć się Matce Bożej w tych trudnych czasach - powiedział ks. Karbownik.

W tym roku mija 25 lat od chwili ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Dokonał tego św. Jan Paweł II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu Ordynariuszowi Diecezji Radomskiej biskupowi Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał ją i „zabrał w sercu”, w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny – bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.

Prace przy budowie sanktuarium rozpoczęły się 31 maja 1988 roku. 22 października 1989 roku przybył do Skarżyska-Kamiennej kard. Henryk Gulbinowicz, także wilnianin, który dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia. Obraz był darem bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka Izabela Borowska. Koronacja obrazu odbyła się 2 lipca 2005 r. 7 stycznia 2014 roku sanktuarium otrzymało tytuł bazyliki mniejszej dekretem papieża Franciszka.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych.