Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

Sanktuaria

Limity wiernych na Jasnej Górze. Paulini organizują rekolekcyjny SOR

piątek, 06 listopada 2020 17:22 / Autor: Radosław Mizera
Jasna Góra
Radosław Mizera

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w sanktuarium na Jasnej Górze. Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 mkw. kościoła lub kaplicy.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry poinformował, że od jutra do bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (obecnie 160), a do kaplicy Matki Bożej 25 (dotychczas 60). Przybywających pielgrzymów obowiązuje przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także nakazu zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami.

25 paulinów z klasztoru na Jasnej Górze jest zakażonych koronawirusem. Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2, nie mieli kontaktu z wiernymi. Chorzy zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Obecnie wszyscy zakażeni wrócili już do zdrowia, nie odnotowano też nowych zachorowań. - W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia. Decyzje przełożonych były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z sanepidem – poinformował kustosz Jasnej Góry.

Paulini zapewniają, że robią wszystko, żeby jasnogórscy pielgrzymi byli bezpieczni. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limity osób, a pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

- Jasna Góra z całą odpowiedzialnością wchodzi w te wytyczne. Wierzymy, że to wszystko pomoże szybkiej uporać się z pandemią tak, abyśmy mogli tutaj służyć wszystkim pielgrzymom – dodaje kustosz.

Ojcowie paulini zapraszają protestujących i rozczarowanych Kościołem na trzydniowe rekolekcje 11-13 listopada, transmitowane w mediach i internecie. - Jesteśmy podzieleni, w kryzysowym momencie dla państwa, dla narodu, dla rodzin, dla sumień. I dlatego koniecznie musimy mieć miejsce, w którym jak na SOR-ze spotkamy się wszyscy z naszymi ranami nie po to, żeby się dalej dzielić, ale po to, by odkryć, że pojednanie, wybaczenie, miłość, miłosierdzie są możliwe" – pisze w zaproszeniu na rekolekcje o. Michał Legan.

Katechezy, rozważania i modlitwy online będą prowadzone m.in. przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, biskupa Andrzeja Czaję, abp. Grzegorza Rysia, biskupa Edwarda Dajczaka oraz biskupa Andrzeja Przybylskiego. Tematy spotkań w trzy kolejne wieczory między 11 a 13 listopada to: wspólnota i pojednanie, prawda i dobro oraz miłość i heroizm. Ponadto, 12 listopada zaplanowano debatę młodzieży i ludzi Kościoła "Podzieleni/połączeni".

Rzecznik Jasnej Góry żywi nadzieję, że rekolekcje przyczynią się do zabliźnienia widocznych w Polsce głębokich podziałów, stając się "szpitalem polowym" oraz miejscem, które jednoczy. Rekolekcje mają być adresowane do wszystkich.

- Dla tych, którzy protestują i tych, którzy nie protestują; dla tych, którzy są zwolennikami i przeciwnikami aborcji; dla tych, którzy doświadczyli głębokiego rozczarowania Kościołem i tych, którzy w Kościele odnaleźli swoje miejsce – podkreśla rzecznik.