Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Sebastian, męczennik
Dziś jest: Środa, 20 stycznia 2021

Wydarzenia

Odpust w Ostrej Bramie. Ogłoszono pięciu kanoników gremialnych

poniedziałek, 16 listopada 2020 21:18 / Autor: Monika Nowakowska
Monika Nowakowska

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej pamiętają o swojej patronce - w tym roku mija 25 lat od chwili ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia patronką miasta. Mszy Św. odpustowej w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Henryk Tomasik.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 7 listopada nowenną ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. 12 listopada, ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła procesja zawierzenia z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa w spotkaniach modlitewnych mogła uczestniczyć jednak ograniczona liczba wiernych.

W Eucharystii pod hasłem: "Maryja naszym orężem w czasie próby" wzięli udział m.in: członkowie kapituły ostrobramskiej, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, Rycerze Kolumba i mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej.

- Od 34 lat Matka Boża Ostrobramska jest patronka tej parafii - mówił witając zgromadzonych kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Karbownik. - Od 25 lat została ogłoszona patronką naszego miasta, naszej małej Ojczyzny. Dniem i nocą przychodzimy do Niej, aby Ją prosić o wstawiennictwo przed Bogiem, o Jej opiekę i orędownictwo. Dziś, w sposób szczególny w Jej liturgiczne święto zwracamy się do Niej, aby nigdy nie przestawała zwracać ku nam miłosiernych oczu - mówił:

W homilii bp Henryk Tomasik nawiazał do miłości i miłosierdzia Boga do człowieka. - "Każde święto maryjne jest kontemplowaniem oblicza Chrystusa w towarzystwie i szkole Jego Najświętszej Matki. -Każde święto Matki Bożej pomaga nam lepiej zrozumieć tajemnicę Chrystusa i dobrze przeżywane święto maryjne prowadzi nas do Chrystusa - mówił.

W czasie Eucharystii, Koła Żywego Rożańca i Rada Parafialna złożyły dary, wśród nich stułę, jako wotum wdzięczności za łaskę zdrowia czy figurę św. Szarbela ufundowaną przez mieszkańca Krakowa.

Od 7 lat podczas uroczystości Kapituła Ostrobramska przyznaje dyplomy i medale o nazwie "Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany". W tym roku, na wniosek Rady Rycerzy Kolumba 14004 z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, podjęła uchwałę o wyróżnieniu sir Carla Alberta Andersona - 13. najwyższego rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba za zasługi dla największej na świecie organizacji katolickiej mężczyzn i szerokiej działalności charytatywnej, zwłaszcza wobec prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodze. Nagrodę w imieniu odznaczonego odebrał dyr. biura Rycerzy Kolumba na Europę Szymon Czyszek:

Wśród wyróżnionych i nagrodzonych medalem znaleźli się także: Małgorzata Górka - dicezjalna doradczyni życia rodzinnego Diecezji Radomskiej w latach 1996-2018, Zofia Miernik - współzałożycielka i moderatorka 9 grup Apostolatu Maryjnego Diecezji Radomskiej, Maria Iwona Płachta - diecezjalna moderatorka Apostolatu Maryjnego Diecezji Radomskiej, Stanisława Strukiel - zelatorka Kół Żywego Różańca w Pionkach oraz Rada Parafialna przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Nagrodę honorową, na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku-Kamiennej - Krzyż Niepodległości - za aktywną działalność zawodową i społeczną otrzymał kustosz sanktuarium ks. prałat Jerzy Karbownik.

Podczas mszy świętej biskup radomski ogłosił pięciu nowych kanoników gremialnych kapituły ostrobramskiej. Zostali nimi: ks. Andrzej Zarzycki, ks. Piotr Walkiewicz, ks. Jacek Mizak, ks. Jacek Kucharski i ks. Daniel Kobierski.