Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

Wydarzenia

„By pamięć trwała” - otwarcie Izby Pamięci im. Księży Tadeusza i Józefa Gackich w Jedlni

czwartek, 19 listopada 2020 16:40 / Autor: Weronika Chochoł
fot. G. Rojek
Weronika Chochoł

W podradomskiej Jedlni powołano do życia muzeum regionalne - Izbę Pamięci im. Księży Tadeusza i Józefa Gackich, zasłużonych dla regionu proboszczów Jedlni pochowanych na cmentarzu starym. W muzeum znajdują się dokumenty parafialne z XVII i XVIII wieku, artykuły historyczne czy znalezione podczas budowy boiska sportowego zabytkowe przedmioty.

Wśród eksponatów muzeum regionalnego w Jedlni znalazły się m.in unikalne wydania „Pamiętnika Religijno-Moralnego”, pisma wydawanego w Warszawie, w którym ks. Józef Gacki publikował w latach 1842 - 1860 artykuły historyczne z opisami min.: Jedlińska, Odechówa, Jedlni, Kozienic, Magnuszewa, Wsoli, Brzozy, Iłży, Radomia czy jedno z pierwszych wydanych drukiem w Krakowie w 1867 roku tłumaczeń „Kronik” Jana Długosza. Dla zwiedzających dostępne są również zachowane: „Księga Ślubów” obejmująca okres od stycznia 1695 do 22 listopada 1795, „Księga Chrztów” czy „Akta Zejścia”, w których zachował się wpis ks. Józefa Gackiego o pochówku siedemnastu bezimiennych powstańców z oddziału Jankowskiego poległych w potyczce pod Jascami 20 kwietnia 1863 roku.

Ekspozycja obejmuje także znalezione podczas budowy boiska sportowego zabytkowe przedmioty – od średniowiecznej grzechotki, przez monety po ornaty czy krzyże z relikwiami.

Otwarcie Izby Pamięci odbyło się 11 listopada i połączone było z obchodami 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum otwarte zostało w ramach projektu „By pamięć trwała” a przecięcia wstęgi dokonali: wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, nadleśniczy Tomasz Sot z Nadleśnictwa Kozienice w Pionkach, ks. proboszcz Janusz Smerda i prezes Stowarzyszenia JEDLNIA Wojciech Pestka.

Mszy św. w intencji obrońców Ojczyzny w kościele św. Mikołaja przewodniczył proboszcz ks. Janusz Smerda. Eucharystię poprzedził przygotowany przez Łukasza Kęskę koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej „Boni Angeli”. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia „Angelus Regalis” przyznawane w imieniu Stowarzyszenia „Jedlnia” i parafii św. Mikołaja. Otrzymali je Małgorzata Brodowska - nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni oraz Wojciech Bogucki - lekarz z przychodni w Poświętnym.