Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Bp Henryk Tomasik: najważniejszą sprawą jest pogłębienie świadomości Kościoła

sobota, 21 listopada 2020 14:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Najważniejszą sprawą jest pogłębienie świadomości Kościoła - powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do watykańskiej instrukcji o reformie parafii w służbie ewangelizacji. Zagadnienie zostało poruszone w cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski podkreślił, że w obecnej dyskusji o Kościele często zapominamy o "bardzo ważnym wymiarze spojrzenia na Kościół, czyli czego oczekuje od nas Chrystus".

- Dzisiaj idziemy w kierunku subiektywizmu, czyli w myśl zasady: "moim zdaniem tak powinno być". Najważniejsze jest to, czego Chrystus od nas oczekuje. Ewangelia jest jedna. Fundamentalne prawdy moralne wynikające z Dekalogu też są niezmienne. Natomiast zawsze można zastanawiać się na tym, jak przekazać te prawdy, w jaki sposób realizować zadania, które stawia przed nami Chrystus. Trzeba szukać nowej drogi do głoszenia Ewangelii. Nie ma mowy o zmianie czegokolwiek, ale sposobie przekazywania prawd wiary. Papież Franciszek zwrócił uwagę, że tylu naszych braci jest poza kontaktem z Bogiem. To wyzwanie duszpasterskie i kulturowe - powiedział ksiądz biskup.

Bp Tomasik nawiązał tez do tytułu watykańskiej instrukcji, czyli nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła. - Potrzebne jest otwarcie na działanie Ducha Świętego. Przemiana, nawrócenie duszpasterskie, to nie tylko modyfikacja metod pracy księży, ale także nowy sposób zaangażowania wiernych świeckich - powiedział biskup Tomasik.

Bp Henryk Tomasik prosił, by odwiedzać świątynie w ciągu tygodnia, modląc się przed Najświętszym Sakramentem. - Jesteśmy dziećmi czasu, epoki i miejsca. Warunki, w których się znajdujemy, modyfikują nasz sposób myślenia. Ale nie znaczy, że one muszą nas determinować. Proszę zauważyć, że wszystko sprowadza się do tego, jak patrzę na niedzielną Mszę św., na udział we Mszy św. Czy mam być tylko obserwatorem? - wtedy transmisja wystarczy. Czy mam być uczestnikiem? - Wtedy transmisja nie wystarczy. Transmisja jest czymś wyjątkowym. To nie jest norma, to jest wyjątkowe, na zasadzie dyspensy. Dyspensa nie jest obowiązkiem. Chciałbym, żebyśmy zauważyli potrzebę naturalnej, fizycznej obecności na Mszy św. - mówił bp Tomasik.

Dodał, że bardzo ważny jest nasz osobisty kontakt z liturgią, ze świątynią, z miejscem sprawowania Eucharystii. - To jest norma. Natomiast transmisja jest czyś wyjątkowym. Ona powinna pogłębić w nas pragnienie realnego uczestnictwa we Mszy św. I tutaj mam gorącą prośbę do rodziców. Bardzo proszę, abyśmy niezależnie od tego, jak sobie poradzimy z niedzielną Mszą św., bo wiadomo, jeszcze nas obowiązują te rygory. Ale dobrze byłoby, abyśmy znaleźli czas na indywidualne nawiedzenie kościoła ze swoimi dziećmi w ciągu tygodnia. Byśmy pokazali, jak należy się zachować, byśmy wspólnie pomodlili się przed Najświętszym Sakramentem, powiedzieli o tabernakulum, o ołtarzu, o Najświętszym Sakramencie, o ambonie, o tym, gdzie się znajdujemy, jak się należy zachować, byśmy fizycznie byli obecni przy Chrystusie Eucharystycznym - powiedział ksiądz biskup.