Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Idźmy z radością na spotkanie Pana! Rozpoczęły się Roraty

poniedziałek, 30 listopada 2020 08:19 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W niedzielę, 29 listopada rozpoczął się Adwent, a wraz z nim Msze św. roratnie. Mimo pandemii wierni chętnie korzystają z tej formy przygotowania na przyjście Pana Jezusa. 

Roraty czyli Msze Św. o Matce Bożej sprawowane są codziennie od poniedziałku do soboty włącznie. Nazwa wywodzi się od pierwszych słów pieśni adwentowej "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa". Zwykle Msze roratnie sprawowane są wczesnym rankiem. Tak też jest w parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Msza św. rozpoczyna się o godz. 6.15. Za oknem jest jeszcze ciemno. Podobnie jest wewnątrz kościoła. Mrok rozświetla blask lampionów pozostawionych przy prezbiterium. Wraz z hymnem "Chwała na wysokości Bogu" zapalane jest światło. Co roku roraty mają swój temat przewodni. W tym roku w parafii Matki Bożej Częstochowskiej jest to hasło „Cud nad cudami.”

Wierni - mimo pandemii i wczesnej pory - chętnie uczestniczą w nabożeństwie:

- Roraty mają w sobie tą wyraźną wymowę, że człowiek musi się wyrwać w nocy, w ciemności... Wyjść z domu, ze swojej rzeczywistości ku światłu - wyjaśnia ks. Wiesław Lenartowicz - proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej i dodaje: - Ta systematyczność mobilizuje nas. Zanim zaczniemy robić coś danego dnia, najpierw wykonujemy tę pracę duchową. I to pokazuje, co jest dla nas najważniejsze: 

W poprzednich latach uczniowie pobliskiej podstawówki zaczynali zajęcia Roratami, a później wspólnym śniadaniem. W tym roku w związku z tym, że dzieci uczą się zdalnie, po nabożeństwie wracają do domów. Jednak jak zapewnia proboszcz parafii na radomskim Kapturze, zawsze będzie czekać na najmłodszych uczestników jakaś niespodzianka:

Adwent dzieli się na dwa okresy: do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów) oraz od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Jak podkreśla Biskup Radomski Henryk Tomasik pogłębiona wiara i spojrzenie na historię Zbawienia w duchu wiary pozwalają na dobre przeżycie Adwentu. Potrzebne są również modlitwa, czas na rekolekcje, spowiedź i odnowę wewnętrzną: 

Roraty ze śniadaniem to kilkuletnia tradycja Duszpasterstwa Akademickiego. W tym roku wspólnota akademicka nie rezygnuje z pomysłu, a zainteresowanym proponuje dwie Msze św. roratnie - o godz. 6.00 i 7.00. Po wspólnych Roratach można przyjść na śniadanie lub kawę do kawiarenki duszpasterstwa. - W tym roku nasze hasło przewodnie to "22 pytania na temat wiary, Boga i Kościoła" - wyjaśnia Marcin Hernik - lider wspólnoty w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Górniczej w Radomiu: 

W radomskiej katedrze Roraty odbywają się o godz. 6.00. W tym roku w związku z pandemią, kapłani zachęcają najmłodszych parafian do uczestnictwa w rekolekcjach online Potrwają one do 24 grudnia, a przyświecać im będzie hasło: „Przygoda się zaczyna, ja i Święta Rodzina”. Codziennie na stronie internetowej parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny pojawiać się krótkie filmiki, których autorem jest Fundacja Tota Tua.

Codziennie o 6.00 sprawowana jest również Msza św. roratnia w parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. Natomiast parafia Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu zaprasza do codziennego uczestnictwa we Mszy św. roratniej o godz. 18.00, którą poprzedzi śpiew „Godzinek” o godz. 17.45. Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach na godz. 6.00 zaprasza dorosłych, natomiast Msza św. roratnia dla dzieci - codziennie w o godz. 18.00.